Otwarty nabór do programu NAWA "Polskie Powroty"

31.05.2023 10:56
    Autor: Dział Współpracy Międzynarodowej

Od 2018 program Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej pn. "Polskie powroty" wspiera naukowców z polskim obywatelstwem i wyróżniającym się dorobkiem naukowym, którzy po latach pracy naukowej za granicą chcą powrócić do Polski. Nabór wniosków w 2023 roku potrwa do 31 lipca.

Celem programu Polskie Powroty NAWA jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia zatrudnienia w polskich uczelniach i instytutach badawczych. Program stwarza naukowcom rezydującym w zagranicznych ośrodkach naukowych możliwość zbudowania w Polsce własnej grupy projektowej i prowadzenia badań w optymalnych warunkach. Krajowe uczelnie, instytuty naukowe i instytuty badawcze mogą pozyskać specjalistów posiadających doświadczenie międzynarodowe oraz wiedzę z zakresu najnowszych trendów badawczych w swojej dyscyplinie naukowej.

Program obejmuje dwie ścieżki, w zależności od etapu kariery naukowej: młody naukowiec (ścieżka Junior scientist) oraz doświadczony naukowiec (ścieżka Experienced scientist).

W programie finansowane są: wynagrodzenie powracającego naukowca na atrakcyjnym poziomie, wynagrodzenie grupy projektowej, wynagrodzenie osoby zapraszającej oraz koszty przeprowadzki powracającego naukowca. Dzięki współpracy z Narodowym Centrum Nauki oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, NAWA oferuje również komponent badaczy lub komponent aplikacyjny, czyli grant startowy na koszty badań.

Program został ogłoszony przez NAWA po raz pierwszy wiosną 2018 i od tamtej pory konkursy ogłaszane są regularnie co roku. Program został stworzony w odpowiedzi na potrzebę zbudowania stałej oferty, która byłaby motywacją do powrotu dla najlepszych naukowców polskiego pochodzenia, którzy po okresie kariery naukowej za granicą rozważają kontynuowanie pracy w Polsce.

Od 2018 roku powracający naukowcy otrzymali zatrudnienie na 14 polskich uczelniach i ośrodkach badawczych oraz w kilkunastu instytutach Polskiej Akademii Nauk. Całkowita alokacja programu w latach 2018-2022 wyniosła 125 515 558,84 zł

Więcej informacji wraz z sylwetkami wszystkich laureatów dotychczasowych edycji programu Polskie Powroty można znaleźć pod adresem: https://polskiepowroty.pl/

OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O UDZIAŁ W PROGRAMIE nr 15/2023 z dnia 22 maja 2023 roku

Źródło: NAWA, www.nawa.gov.pl