Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
 • Aktualności

  Nowa pasta do zębów z hydroksyapatytem gwarancją zdrowego uśmiechu

  18.09.2023 14:27
  Autor: Centrum Badań Klinicznych

  Badaczki z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Małgorzata Pawińska, Inga Kamińska, Joanna Łapinska-Antończuk oraz Ewa Stokowska) razem ze współautorami z innych uczelni opublikowały artykuł „Caries-preventing effect of a hydroxyapatite-toothpaste in adults: a 18-month double-blinded randomized clinical trial” w czasopiśmie Frontiers in Public Health. 

  Najefektywniejszym sposobem zapobiegania próchnicy jest systematyczne utrzymywanie higieny jamy ustnej. Nowym środkiem skutecznym w walce z próchnicą okazał się biomimetyczny hydroksyapatyt (HAP) - minerał fosforanu wapnia, który pod względem budowy przypomina i naśladuje kryształy naturalnego szkliwa. Biomimetyczny HAP wykazuje zdolność łączenia się z naturalnym hyroksyapatytem w szkliwie. Dzięki temu tworzy warstwę ochronną na powierzchni szkliwa i niweluje szkodliwe działanie kwasów pochodzenia bakteryjnego i spożywczego. Dodatkowo zapobiega przyleganiu bakterii, tworzących płytkę nazębną, do powierzchni zębów. W najnowszej pracy opublikowanej przez zespoły naukowców z dwóch polskich ośrodków naukowych - Uniwersytetów Medycznych w Poznaniu i Białymstoku pod kierownictwem prof. dr hab. Elżbiety Paszyńskiej (UM w Poznaniu) i dr hab. Małgorzaty Pawińskiej (UM w Białymstoku) - porównywano przeciwpróchnicowe działanie pasty do zębów zawierającej 10% hydroksyapatyt i pasty do zębów z fluorkami w stężeniu (1450 ppm F-) u 189 osób dorosłych w wieku 18-45 lat. Po 18 miesiącach wykazano, że odsetek osób bez nowych ubytków próchnicowych wynosił w obu grupach prawie 90%. Uzyskane wyniki jednoznacznie potwierdziły, że pasta do zębów z hydroksyapatytem jest równie skuteczna w zapobieganiu próchnicy i ochronie przed progresją nowych zmian u osób dorosłych jak pasta z fluorem. Podsumowując, biomimetyczny hydroksyapatyt idealnie nadaje się do codziennej pielęgnacji jamy ustnej pacjentów ze wszystkich grup wiekowych, ponieważ wykazuje różne mechanizmy działania zapobiegawczego i łączy w sobie zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo. Codzienne stosowanie past do zębów z hydroksyapatytem posiadajacym zdolności remineralizujące może przyczynić się do ograniczenia inwazyjnych metod leczenia próchnicy.   

  W przeprowadzeniu badań uczestniczyli również naukowcy z firmy Dr. Kurt Wolff GmbH & Co., Towarzystwa Biometrii i Psychometrii w Bielefeld (Niemcy) oraz Uniwersytetu w San Antonio (Stany Zjednoczone) i Uniwersytetu w Toronto (Kanada).  

  Projekt badawczy został sfinansowany przez firmę DR. KURT WOLFF GMBH & CO. KG;  Johanneswerkstraße 34-36, 33611 Bielefeld, Niemcy. 

   

  Praca została opublikowana w Frontiers in Public Health: Caries-preventing effect of a hydroxyapatite-toothpaste in adults: a 18-month double-blinded randomized clinical trial

  Powrót