Interaktywny stół anatomiczny i unity stomatologiczne dotarły do UMB

27.12.2023 13:04

Zdjęcie przedstawiające interaktywny stół anatomiczny testowany przez prof. dr hab. Janusza B. Dzięcioła

Do Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka, Zakładu Stomatologii Zachowawczej, Zakładu Stomatologii Dziecięcej oraz Zakładu Protetyki Stomatologicznej trafił sprzęt, którego łączna wartość wynosi 2.646.330,00 zł. Było to możliwe dzięki umowie zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Ministrem Zdrowia i Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku.

Ten innowacyjny sprzęt stanowi kluczowy element projektu, którego głównym celem jest podniesienie jakości praktycznego kształcenia studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zwłaszcza na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Nowe urządzenia dedykowane do dziedzin stomatologii oraz anatomicznych badań stanowią istotny wkład w rozwój edukacyjny, umożliwiając studentom zdobywanie praktycznych umiejętności na najwyższym poziomie. Dzięki temu projektowi studenci otrzymują możliwość korzystania z zaawansowanych narzędzi, co pozwala na lepsze przygotowanie ich do przyszłej praktyki zawodowej, wzbogacając jednocześnie doświadczenie edukacyjne na naszej uczelni.

W ramach dotacji zakupiono:

- interaktywny stół anatomiczny (1 szt.) na rzecz Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka;

- unity stomatologiczne (11 szt.) na rzecz Zakładu Stomatologii Zachowawczej;

- unity stomatologiczne (11 szt.) na rzecz Zakładu Stomatologii Dziecięcej;

- unity stomatologiczne (1 szt.) na rzecz Zakładu Protetyki Stomatologicznej.

Umowa o dotację celową na zakupy inwestycyjne nr DOI/DYDAKTYKA/73014/6220/1201/1342 została podpisana w dniu 06.10.2023 r. Sprzęt został dostarczony 19 grudnia 2023 roku i aktualnie prowadzone są prace nad jego instalacją oraz konfiguracją. Studenci mogą już wykorzystywać interaktywny stół anatomiczny podczas zajęć, z kolei unity stomatologiczne będą dostępne od kwietnia 2024 r.