Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
 • Aktualności

  Nowa metoda kriobiopsji płuc na UMB

  12.02.2024 11:40
  Autor: Administrator UMB
   

  9 lutego 2024 roku zespół I Kliniki Chorób Płuc, Raka Płuca i Chorób Wewnętrznych z jej kierownikiem, prof. Wojciechem Naumnikiem i dr hab. Jarosławem Pierogiem z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, po raz pierwszy w województwie podlaskim wykonali kriobiopsję miąższu płuca u czterech pacjentów bez konieczności znieczulenia ogólnego.

  Autorska metoda diagnostyki chorób śródmiąższowych i nowotworowych za pomocą kriobiopsji wykonywanej w czasie rutynowej bronchoskopii zapewnia możliwość szerszego jej wykorzystania, skrócenie czasu zabiegu, zmniejszenie do minimum ryzyka powikłań krwotocznych i wykonanie zabiegu u chorych z przeciwskazaniami do znieczulenia ogólnego.

  Użycie w czasie biopsji ultrasonografii wewnątrzoskrzelowej i przezklatkowej, ramienia C, balonów wewnątrzoskrzelowych, a także jednoczasowej dostępności dwóch bronchoskopów spowodowało, że u żadnego chorego nie wystąpiło krwawienie, co jest najbardziej niebezpiecznym powikłaniem zabiegu. Uzyskano cenny materiał do badań histologicznych.

  Należy podkreślić, że jedna pacjentka miała stwierdzoną alergię na większość leków stosowanych w znieczuleniu ogólnym i bez zastosowanej autorskiej metody kriobiopsji pobranie materiału z miąższu płuca inną metodą nie byłoby w ogóle możliwe.

  Wszyscy chorzy z odpowiednio dobranym znieczuleniem miejscowym uzupełnianym o standardową premedykację stosowaną w czasie bronchoskopii znieśli zabiegi bardzo dobrze.

  Powrót