Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.

Spotkanie polskich zespołów realizujących badania epidemiologiczne w zakresie wielochorobowości w UMB

21.06.2024 19:52
    Autor: Administrator UMB
    W marcu Agencja Badań Medycznych ogłosiła listę 10 projektów badawczych, na realizację badań epidemiologicznych dotyczących wielochorobowości. To były najlepsze z najlepszych grantów, których łączna wartość przekroczyła 250 mln zł.
    Na zaproszenie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 20 i 21 czerwca 2024 roku - przedstawiciele tych zespołów oraz ABM spotkali się w Centrum Futuri w UMB. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni też naukowcy z Uniwersytetu w Greifswaldzie (Niemcy) i Rotterdamie (Holandia), którzy realizują jedne z najbardziej znanych w Europie projektów badawczych w tych dziedzinach.
    - Współpraca zawsze daje nam lepszą jakość – rozpoczął swoje wystąpienie Rektor Elekt UMB prof. Marcin Moniuszko.
    Spotkanie w Białymstoku było dwudniowe, przy czym dzień pierwszy (czwartek) miał charakter nieformalny. Dzień drugi (piątek) był przeznaczony na przedstawienie własnych ośrodków, zaprezentowanie realizowanych badań oraz dyskusje na tematy związane ze współpracą, ale też nad wyzwaniami stawianymi przez ABM przy realizacji takich grantów.
    - Chcemy zbudować masę krytyczną polskich badań epidemiologicznych, tak by jako cała grupa być zauważanym graczem na naukowej arenie międzynarodowej. Dlatego postanowiliśmy się spotkać, aby sprawdzić, czy jesteśmy w stanie połączyć nasze siły – dodał prof. Karol Kamiński, kierownik badania Białystok PLUS oraz Dyrektor Ośrodka Badań Populacyjnych UMB.
    W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Narodowego Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
    Warto podkreślić, że niektóre z ośrodków już ze sobą współpracują i realizują wspólne przedsięwzięcia badawcze.