
Działanie naukowe pn. Zmiany w profilu fosfoproteomicznym zarodkowego raka jądra, otrzymało środki finansowe w wysokości 49 999 zł.
Rak jądra stanowi około 1% nowotworów osób dorosłych, w tym 5% wszystkich zdiagnozowanych nowotworów urologicznych. Ze względu na szybkie przerzuty raka jądra do zaotrzewnowych węzłów chłonnych, śródpiersia, płuc, mózgu, wątroby i kości konieczne jest poznanie mechanizmów odpowiedzialnych za szybką transmisję komórek nowotworowych.
Doniesienia naukowe ostatnich lat wskazują na rolę modyfikacji potranslacyjnych białek, zwłaszcza fosforylacji. Fosforylacja odgrywa znaczącą rolę w indukowaniu procesów biologicznych między innymi: sygnalizacji komórkowej, wzroście, różnicowaniu oraz apoptozie, szczególnie w komórkach nowotworowych, chorobach neurologicznych i immunologicznych. Dotychczasowe badania naukowe skupiają się głównie na nasieniu i osoczu pacjentów chorych na raka jądra. Niewielką uwagę poświęcono analizom proteomu i fosfoproteomu w tkance guza jądra. Nieliczne publikacje wskazują na zmiany w procesach związanych z kinazami, zwłaszcza grupą kinaz białkowych MAPK i AKT, odgrywających ogromną rolę w procesach sygnalizacyjnych wpływających m.in. na układ odpornościowy.
Celem tego projektu jest określenie zmian w proteomie i fosfoproteomie raka jądra z uwzględnieniem podziału histopatologicznego (nasienniak i nienasienniak). Dodatkowo określenie różnic w fosforylacji białek pomiędzy tkanką nowotworową, a kontrolną, oraz wśród podtypów raka jądra.
Administracyjną obsługą projektu zajmuje się Dział Rozwoju i Ewaluacji UMB.