3 dni, 6 tysięcy uczestników i 500 debat, także z aktywnym udziałem przedstawicieli Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – tak wyglądało tegoroczne 33. Forum Ekonomiczne w Karpaczu. To największa w Europie Środkowo-Wschodniej platforma spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee, również w dziedzinie systemu ochrony zdrowia.
Na Forum w Karpaczu naszą Uczelnię reprezentowali Prorektor ds. Szpitali Klinicznych i Kształcenia Podyplomowego prof. dr hab. Janusz Dzięcioł i Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnj prof. dr hab. Wojciech Miltyk. W debatach udział brała także Kierownik Działu ds. Klinicznych i Szkolenia Zawodowego UMB Katarzyna Zajkowska, dyskusjom przysłuchiwali się także przedstawiciele studentów Uniwersytetu.
Wśród tematów medycznych wyodrębnionych w ramach Forum Ochrony Zdrowia (od 15 lat integralna część Forum Ekonomicznego w Karpaczu, gromadząca najważniejsze postacie z sektora medycznego), szczególną uwagę uczestników zwróciła sytuacja polskich pacjentów z rakiem płuca. Prof. Janusz Dzięcioł przedstawiał doświadczenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku w leczeniu takich pacjentów, mówił o ustandaryzowanym procesie terapii pacjenta z rakiem płuca. Duże zainteresowanie wzbudziły doświadczenia współpracy Szpitala z Akademickim Ośrodkiem Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w zakresie wyjątkowo szybkiej diagnostyki oraz wypracowywanych metod immunoterapii i terapii spersonalizowanej. Wykrycie raka płuc na jak najwcześniejszym etapie znacznie poprawia skuteczność leczenia, więc prezentowane doświadczenia Uniwersytetu Medycznego Białegostoku cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Przedstawiciele UMB uczestniczyli także w panelach na temat „medycyny jutra” – innowacyjnych technologii AI i terapii w leczeniu oraz wyzwań diagnostyki molekularnej. W panelu „Wyzwania systemu ochrony zdrowia w realiach starzejącego się społeczeństwa i związane z tym obciążenie systemu ochrony zdrowia”, Prorektor prof. Dzięcioł zwrócił uwagę, że problem szczególnie dotyczy województw Polski wschodniej. Dyskusja skupiała się na poprawie dostępu do opieki zdrowotnej przy dynamicznie zmieniającym się profilu pacjentów.
Podczas Forum omawiane były również kluczowe wyzwania związane z rozwojem robotyki chirurgicznej, w kontekście zapewnienia wysokiej jakości procedur i kompetencji chirurgów.
Dziekan prof. Wojciech Miltyk aktywnie uczestniczył w dyskusji nad wdrożeniem tzw. przepisów „Ada 2.0” (ustawa „doszczelniająca” Prawo farmaceutyczne), nad kształtem polskiego rynku aptecznego. Włączył się w wymianę doświadczeń dotyczących kluczowych aspektów konkurencyjności sektora farmaceutycznego i możliwości jego rozwoju.
Podczas „Okrągłego Stołu Zielonej Koalicji dla Zdrowia,” Katarzyna Zajkowska - Kierownik Działu ds. Klinicznych i Szkolenia Zawodowego UMB - zaprezentowała unikatową ofertę Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku studiów „MBA w ochronie zdrowia”. Studia te obejmują zarówno przedmioty menadżerskie jak i z obszaru zrównoważonego rozwoju. Przygotowują liderów ochrony zdrowia, kształcąc również w zakresie implementacji rozwiązań prośrodowiskowych w zarządzaniu placówkami medycznymi.