10 drużyn (7-osobowych), 12 konkurencji zaplanowanych (odbyło się trochę mniej), mnóstwo emocji, zabawy i uśmiechu - to Olimpijka UMB w skrócie, czyli sportowe obchody jubileuszu 75-lecia powstania naszej Uczelni.
Ideą wydarzenia był powrót do szkolnych "olimpijek" rozgrywanych w dawnych latach - drużynowych zawodów sprawdzających sprawność, szybkość, wytrzymałość, celność, ale też współdziałanie w grupie. Dlatego podczas Olimpijki UMB były ustawione różne tory przeszkód, zadania na celność i szybkość, czy widowiskowe skoki na piłkach.
Taki był plan, żeby 75-lecie powstania Uczelni, to nie były tylko akademie i wspomnienia pięknych wydarzeń z historii, ale też żeby Was połączyć, żebyście też poczuli się częścią tego wydarzenia – powiedział do uczestników Olimpijki Rektor prof. Marcin Moniuszko.
Część oficjalna była krótka, dlatego od razu zarządzono pierwszą konkurencję: slalom hokejowy. Zwycięstwo przypadło drużynie Przyjaciół Chóru UMB. I stało się jasne, że choć to miała być tylko zabawa, to rywalizacja była bardzo serio. Do ustalenia zwycięzców w niektórych konkurencjach sędziowie musieli korzystać z analizy filmowej (sprawdzano nagrania z komórek).
Zgłosiło się do nas dziesięć siedmioosobowych zespołów, składających się ze studentów, wykładowców i pracowników Uczelni, naszych absolwentów i przyjaciół. Uczestnicy nie wiedzą, jakie konkurencje na nich czekają, nie mogli się wcześniej do nich przygotować. Co ich czeka, dowiadują się dosłownie chwilę przed startem – tłumaczył Bartosz Tuchliński, Prezes KU AZS UMB.
Po slalomie odbyła się konkurencja z przenoszeniem wielkich piłek w parach, potem wyścig skoków na piłkach, przekładanie hula hop zespołowo, efektowne biegi drużynowe, niesamowicie emocjonujące przeciąganie liny, tor sprawnościowy i rzuty na celność.
W sumie trzy godziny rywalizacja i dobrej zabawy. Dodatkowo można było wykonać analizę składu ciała, czy ocenić siłę chwytu. Dr hab. Zofia Dzięcioł-Anikiej (Laboratorium Badań Precyzyjnej Aktywności Fizycznej, Centrum Badań Klinicznych UMB, Klinika Rehabilitacji UMB) oraz studentka Fizjoterapii Julia Ziembińska zadbały o rozgrzewkę zawodników przed zawodami oraz stretching i wyciszenie po rywalizacji.
Na podium stanęli:
I miejsce – FizjoTeam, kapitan Amanda Kostro
II miejsce – Ziomki, kapitan Paulina Leszczyńska
III miejsce – Wczorajsi, kapitan Paweł Janicki
Dalsze miejsca: Przyjaciele Chóru UMB, The Gooners, Białystok PLUS, Sigiemki, Kannabisie, Siudmy Krong Głópoty, FC Doświadczeni Studenci.
Najlepsi otrzymali medale i puchary, a wszystkie zespoły dyplomy oraz medale z wafli do zjedzenia (!).
Organizatorzy wydarzenia to: Klub Uczelniany AZS UMB, Samorząd Studentów UMB, Klinika Rehabilitacji, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, Laboratorium Badań Precyzyjnej Aktywności Fizycznej – Centrum Badań Klinicznych oraz Biuro Promocji i Rekrutacji UMB.