Ponad 400 godzin zajęć, 24 zjazdy (część online), 21 wykładowców i 12 studentów – w sobotę (15 marca 2025 r.) zakończyła się II edycja studiów podyplomowych MBA w ochronie zdrowia w UMB.
Studia MBA w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku są wyjątkowe głównie z uwagi na samych studentów. To zwykle osoby o ogromnym dorobku zawodowym w branży medycznej, które chcą się dodatkowo rozwijać w szeroko rozumianym zakresie zarządzania, ale też analizowania procesów zachodzących w podmiotach leczniczych, umiejętności zarządzania zasobami ludzkimi, marketingu, rachunkowości i finansów oraz w zakresie zarządzania projektami.
Dyplom, który Państwo otrzymacie, oprócz potwierdzenia udziału w studiach, jest pewną przepustką do dalszych działań zarówno w strukturach administracji państwowej, jak i samorządowej – powiedział do zebranych prof. Janusz Dzięcioł, Prorektor ds. szpitali klinicznych i kształcenia podyplomowego.
Samo dyplomatorium było niezwykle ciepłym i serdecznym wydarzeniem. Z ostatnim wykładem dla absolwentów wystąpiła prof. Joanna Ejdys z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Opowiedziała w nim o kompetencjach przyszłości, ale też inspirowała absolwentów do dalszego samorozwoju (to był interaktywny wykład, podczas którego słuchacze za pośrednictwem telefonów komórkowych odpowiadali na zadawane pytania).
W zmieniającym się otoczeniu, cały czas musimy być na czasie, z nowinkami, z innowacjami. Przy czym ważne jest, żeby to wszystko dawało nam satysfakcję. Myślę, że właśnie takie studia podyplomowe jak te, dały ich uczestnikom oprócz wiedzy, zbudowanych nowych relacji, także ogromną satysfakcję. Przy czym zaznaczę, że absolwenci muszą ciągle pamiętać o tym, że ich rozwój to proces ciągły - dodała prof. Joanna Ejdys.
Jak zaznacza prof. Ejdys w obecnych czasach kompetencje miękkie (społeczne, komunikacyjne) są ważniejsze od tych twardych (zawodowych).
Liczy się umiejętność komunikowania, rozmawiania, rozwiązywania konfliktów, ale też zarządzania czasem, zarządzania stresem, bo jednak żyjemy w środowisku stresogennym. Ważna jest umiejętność budowania relacji z drugim człowiekiem. Jeśli to potrafimy, to wydaje się mi, że rozwiążemy wszystkie problemy w każdej organizacji – podsumowuje prof. Ejdys.
Studia dały większą pewność siebie w zarządzaniu przedsiębiorstwem, poszerzyły wiedzę w tematyce zarządzania zasobami ludzkimi i organizacji pracy. Udoskonaliły umiejętności zarządzania projektami, negocjacjami, a także dały poczucie lepszego przygotowania na wyzwania w dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym. Pozwoliły wyjść poza ramy własnych przekonań i lepiej zrozumieć problemy ochrony zdrowia – powiedziała w swoim wystąpieniu absolwentka dr Dorota Kazberuk, na co dzień Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa w Białostockim Centrum Onkologii.
Każdy z absolwentów swój dyplom odebrał z rąk Prorektora prof. Janusza Dzięcioła. Na koniec uroczystości wszyscy rzucili biretami w górę, co symbolicznie oznaczało zakończenie nauki.
W UMB obecnie realizowane są dwa rodzaje studiów MBA: MBA w ochronie zdrowia (trzecia edycja rozpoczęła się dosłownie kilkanaście dni temu, kolejna zaplanowana jest na jesień) oraz MBA w ochronie zdrowia zintegrowane z badaniami klinicznymi i biobankowaniem (trwa rekrutacja). Te drugie studia są bardzo unikalne w skali kraju. Nikt inny w Polsce nie zajmuje się zagadnieniami związanymi z zarządzaniem badaniami klinicznymi.
Wszystkie informacje o studiach MBA można znaleźć na: www.umb.edu.pl/mba