Cały weekend (24-25 maja 2025r.) studenci studiów MBA w UMB grali w strategiczną grę planszową, podczas której praktycznie uczyli się jak wprowadzać zmiany w przedsiębiorstwie, ale też jak wielkie niesie to za sobą ryzyko – wszystko w ramach zajęć z „Zarządzania zmianą”.
Scenariusz gry: jesteś przedstawicielem firmy doradczej, do której zgłosiła się prezes średniej wielkości szpitala (665 zatrudnionych osób), która ma pomysł na usprawnienie zarządzania w jednostce, a tym samym zwiększenie jej efektywności. Na potrzeby gry wyłoniono 22 osoby, które reprezentują wszystkie szczeble zatrudnienia w jednostce. Część z tych osób już wie, że placówkę czeka restrukturyzacja. Twoje zadanie, to tak pokierować całym procesem, aby zaangażować do niego wskazane osoby, ale też żeby udało się wprowadzić zmiany.
Każda z osób jest pionkiem ustawionym na planszy w kształcie okręgu. Celem jest doprowadzenie wszystkich pionków do środka planszy. Sama rozgrywka została poprzedzona wcześniejszymi zajęciami, podczas których studenci poznali teorię na ten temat.
Ta gra to jest nauka. Dzięki niej powodujemy to, że wiedza, która jest tutaj nabywana, zostanie z nami na dłużej. To nie są slajdy, które wykładowca wyświetla przez kolejne godziny zajęć. Przy grze symulacyjnej bardzo praktycznie przechodzimy przez trudną teorię zarządzania zmianami. Sama rozgrywka jest bardzo wciągająca - przekonuje dr Jolanta Sobierańska-Grenda, prowadząca zajęcia, ale też Prezes Zarządu Szpitali Pomorskich i laureatka nagrody Kobieta Rynku Zdrowia 2025, przyznawanej paniom zmieniającym rzeczywistość systemu ochrony zdrowia i inspirują innych.
Jaka jest pierwsza reakcja pracownika, kiedy słyszy, że w jego firmie będzie restrukturyzacja? Najpierw szok, a potem opór. W warunkach gry trzeba zarządzić tą sytuacją uwzględniając zarówno zachowania lekarzy, pielęgniarek, pracowników administracji, ale też ordynatorów, kierowników i otoczenia szpitala. Można zwalniać pracowników, można też w ograniczonym stopniu zatrudniać nowych.
Za każde podjęte działanie (wybiera się je spośród przygotowanych wcześniej kart) płacisz żetonami. Masz narzucony limit wydatków. Dobre decyzje pozwalają na progres w grze (przesunięcie poszczególnych pionków), złe budzą opór pracowników, a dodatkowo musisz zapłacić za kolejne działanie, by zrobić postęp w grze.
Gra ma jeszcze jeden cel: uczy współpracy, argumentacji, ale też wyłaniania przywództwa. Studenci zostali bowiem podzieleni na cztery grupy. Prowadzący grę nie ingeruje w sposoby jak wewnątrz zespołu podejmuje się decyzje, jak je uzasadnia, czy kto je zgłasza. Gracze muszą sami wypracować swój model współdziałania.
Każdy zespół ma inne podejście do gry. Przy czym rozgrywka zawsze jest bardzo głośna, jest gwarno, bo te decyzje trzeba wypracować, dyskutować ze sobą. To też jest forma nauki, żeby wybrać lidera, poznać się nawzajem, ale też ponieść konsekwencje porażki, jeżeli ktoś nas przekona do złej decyzji - dodaje Jolanta Sobierańska-Grenda
A gra została tak zaprojektowana, że nieuniknione są błędy, niespodziewane sytuacje i zwroty akcji.
Absolutnie każdy menedżer dokonuje jakichś zmian w organizacji, od małych po duże. Zmiany są trudne dla ludzi, dla opinii społecznej. Jest dużo emocji, jest dużo nieprawdziwych informacji w otoczeniu i ten menadżer musi się z tym zmierzyć. Dla mnie w zarządzaniu najważniejsze jest to, żeby ludzi przez taką zmianę umieć przeprowadzić – dodaje dr Jolanta Sobierańska-Grenda.
Zespoły nie rywalizują ze sobą. Nie ma też jednego schematu jak wygrać.
Studia podyplomowe „MBA w ochronie zdrowia” to jeden z dwóch rodzajów studiów Master of Business Administration realizowanych w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Są one przeznaczone dla osób, które chcą poszerzyć swoje kompetencje z zakresu zarządzania w szeroko pojętym sektorze ochrony zdrowia, ale też pragną wzmocnienia swojej pozycji na rynku pracy. Zajęcia zostały zaplanowane na trzy semestry, w formule hybrydowej Ich tematyka dotyczy zarządzania zasobami ludzkimi, marketingu, rachunkowości i finansów, zarządzania projektami, zarządzania procesami jakościowymi oraz zarządzania podmiotami leczniczymi. Nowością w tej edycji studiów jest problematyka „zielonych szpitali”, czyli zarządzania podmiotami leczniczymi z poszanowaniem środowiska pracy, środowiska naturalnego, optymalnych terapii leczniczych pacjentów, przy efektywnie dobranym sprzęcie medycznym. W ten zakres wchodzą także zagadnienia pozyskiwania środków na takie działania.













