Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Warsztaty szkoleniowe dla pełnomocników ds. praw pacjenta w UDSK

    05.06.2025 12:39
    Autor: Biuro Komunikacji i Popularyzacji Nauki

    Prawie 50 osób wzięło udział w spotkaniu lokalnych pełnomocników ds. praw pacjenta, które we czwartek (5 czerwca 2025 r.) zorganizował Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Białymstoku razem z Rzecznikiem Praw Pacjenta.

    Rzecznik Praw Pacjenta to organ administracji rządowej, którego zadaniem jest ochrona praw pacjentów w Polsce. Monitoruje przestrzeganie praw pacjentów w placówkach medycznych, prowadzi postępowania w sprawach naruszenia tych praw oraz dba o edukację społeczeństwa w tym zakresie. Swoją siedzibę ma w Warszawie.

     

    Pełnomocnik ds. praw pacjenta to osoba, która najczęściej powołana jest do działania w danej placówce, ma rozwiązywać bieżące problemy zgłaszane przez pacjentów lub ich rodziny. Powołana jest do pełnienia tej funkcji przez kierownika danej placówki.

    Jednym z prelegentów podczas wydarzenia był Marek Cytacki, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Departamentu Postępowań Wyjaśniających Biura Rzecznika Praw Pacjenta, który opowiedział o tym, z czym spotyka się najczęściej w swojej wieloletniej już pracy.

     

    Najwięcej problemów powstaje w samej komunikacji na linii medyk – pacjent, głównie chodzi o przedmiotowe traktowanie chorego. Przy czym nie zawsze jest to wina konkretnie danego lekarza czy pielęgniarki. Bardziej chodzi o cały system ochrony zdrowia, który nie sprzyja dobrym kontaktom. Zdaniem Marka Cytackiego za dużo jest w nim biurokracji, spełniania procedur, wymogów i regulaminów, a za mało czasu na rozmowę z potrzebującym.

     

    Medycy ciągle biegają, ciągle coś poprawiają, nie mają czasu zająć się pacjentem tak, jakby chcieli, bo jak nie dopilnują formalności, to im płatnik nie rozliczy procedur. A w tym momencie pacjent czuje się traktowany przedmiotowo i się denerwuje – tłumaczył Marek Cytacki.

     

    Z drugiej strony chorzy też mają „swoje na sumieniu”.

    Dzisiaj pacjent często zaburza swoją rolę, bo sam dyktuje lekarzowi, co ten ma robić. Przecież przed wizytą na „Google” sprawdził co mu jest, wie jak się ma leczyć, a lekarz czy pielęgniarka ma tylko wypisać stosowne dokumenty – dodaje Marek Cytacki.

     

    Kiedy prawie 20 lat temu powstawało Biuro Rzecznika Praw Pacjenta jego celem było spowodowanie, by stale zmniejszała się liczba skarg. Efekt jest odwrotny, bo ta liczba co roku rośnie.

     

    Mocną stroną spotkania był fakt, że analizowano tylko przypadki rzeczywiste. Jako pierwsza dobrymi praktykami w zakresie reagowania na zgłoszenia od pacjentów podzieliła się prof. Anna Wasilewska, Dyrektor szpitala UDSK.

    Zdarzają się skargi pacjentów kierowane do rzecznika, który prosi nas o ich wyjaśnienie. Ludzie potrafią skarżyć się na to, że się lekarz spóźnił, albo, że są niezadowoleni z naszej kuchni. Czasami skarżą się na nasze procedury, nie starając się dowiedzieć dlaczego takie są – wyjaśnia Dyrektor i dodaje: Każde zgłoszenie jest rozpoznawane. Wypadki spóźnień lekarzy w poradni często biorą się z przedłużających się operacji lub innych czynności w szpitalu, których nie sposób przewidzieć. Jednak reakcją na te skargi, są już telefony z rejestracji szpitala do pacjentów, że ich wizyta może ulec opóźnieniu. Problem szpitalnej kuchni powinien rozwiązać się za pół roku, kiedy ta przejdzie gruntowną modernizację.

     

    Szpital UDSK mocno stawia na oceny ankietowe, które wypełniają pacjenci lub ich bliscy. Posiada wewnętrzny system zgłaszania zdarzeń niepożądanych. Do tego regularnie organizuje szkolenia dla kadry z zakresu właściwej opieki i komunikacji z pacjentami. Wiele problemów udało się także rozwiązać, gruntownie modernizując kliniki.

     

    A warto wiedzieć, że skala działalności szpitala dziecięcego jest ogromna. To 40 tys. pacjentów hospitalizowanych rocznie, ok. 200 tys. porad udzielanych w poradniach, a w szpitalu zatrudnionych jest ok. 1,1 tys. osób.

    Przy naszej skali działalności wydaje mi się, że tych skarg jest coraz mniej i nie są to kardynalne problemy – kończy prof. Wasilewska.

     

    Strona internetowa Rzecznika Praw Pacjenta: www.gov.pl/web/rpp

    Powrót