ŻUBROFFKA w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB

ŻUBROFFKA Special:
    Zona, czyli wschodnie kino Sci-Fi

Zona or the East's Sci-Fi cinema

Zapraszamy do podróży przez Zonę, prosto do tajemniczej wschodniej komnaty, gdzie ponoć spełniają się marzenia! Po drodze spotkacie młodego naukowca Aleksieja, który zaprezentuje swój niezwykły wynalazek. Poznacie pewną idealną rodzinę, mieszkającą na 14. piętrze luksusowego futurystycznego apartamentu, która pewnego dnia odkrywa w swojej kuchni… krowę. Zobaczycie Neo-Berlin w 2079 roku, mroczne miasto wielkich korporacji terroryzowane przez armię cyber ośmiornic, a także uwiezionego w hotelowym pokoju starego mężczyznę, żyjącego w świecie do góry nogami i w czasie, który płynie do tyłu! Obejrzycie horror science fiction oparty na opowiadaniu Stephena Kinga i nakręcony z perspektywy pierwszej osoby, dzięki czemu znajdziecie się w głowie astronauty uwięzionego w statku kosmicznym, zaatakowanym przez straszliwy wirus. Z pewnym Gruzinem spędzicie jego ostatnie minuty życia, zanim Ziemię dosięgnie apokalipsa…, a potem ujrzycie niezamieszkaną, zdewastowaną planetę, na której wyrosły dziwne metalowe kwiaty!

We would like to invite you to join us on a journey through Zona, straight to its mysterious Eastern chamber where, it is believed, wishes come true! On the way there we’ll encounter Aleksey, a scientist who will show us his exceptional invention. We will also meet a perfect family. They live on the 14th floor in a luxury futuristic apartment but wake up one day and discover… a cow in their kitchen! We’ll see the year 2079, Neo-Berlin, a dark city of huge corporations terrorized by an army of cyber octopi as well as an old man trapped in a hotel room that is in an upside-down world where time moves backward! We will watch a science fiction horror film based on a story by Stephen King and shot from the first person perspective allowing us to get into the head of an astronaut who is trapped in a space ship attacked by a horrible virus. We’ll share the last few minutes of the life of a Georgian man, right before the Earth is destroyed by an apocalypse…and then see an uninhabited, devastated planet settled by strange metal flowers!

Program:
    Second Wind, Sergey Tsyss, Russia 2012, 5’48”

Moloko/Milk, Daria Vlasova, Russia/Lithuania 2017, 16’

Chronos, Martin Kazimir, Slovakia, 11’

8 Minutes, Giorgi Gogichaishvili, Georgia 2017, 13’

Attack of the Cyber Octopuses, Nicola Piovesan, Estonia 2017, 20’

I’m the Doorway, Robin Kasparik, Czech Republic 2017, 15’

Механика/Mechanika, Nikolay Lupanov, Russia, 15’30”

Pokaz w Pałacu Branickich, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Sala Kolumnowa (lewe skrzydło Pałacu), ul. J. Kilińskiego 1.

14. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbędzie się od 4 do 8 grudnia 2019 roku. Festiwal jest marką samą w sobie – to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy! ŻUBROFFKA od ponad dekady buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu w Białymstoku i na Podlasiu spotyka się twórcza energia z całego świata. ŻUBROFFKA to mądre filmy, niepowtarzalne spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, energetyczne koncerty i interesujące wystawy.

W 2019 roku, o Grand Prix 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA powalczy 107 filmów, które wybrano spośród ponad 1500 zgłoszeń z całego świata!

Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród w ośmiu konkursach (Studenci, Niezależni, Amatorzy, Okno na Wschód, Cały ten Świat, Na skraju, Kids i Music video), zostaną także przyznane nagrody specjalne za najlepszą Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia i Muzykę. Jeden z filmów otrzyma również nagrodę publiczności, czyli Dzikiego Żubra!

Po raz pierwszy w dziejach festiwalu swoje nagrody przyzna jury polskich i zagranicznych dziennikarzy!

Od lat Festiwal gości w zaprzyjaźnionych instytucjach i placówkach kultury, w galeriach, liceach, na uczelniach, klubie i w szkole językowej. W tym roku krótkie kino z całego świata pojawi się w 8 podlaskich miejscowościach!

Festiwal zrealizowany z dotacji Miasta Białegostoku oraz dofinansowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”

Współorganizator: Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB

www.zubroffka.pl