Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Prof. Lech Chyczewski rektorem.
 • Ostatnia zmiana 08.09.2017 przez Medyk Białostocki

  Prof. Lech Chyczewski rektorem

  Od 1 września rektorem Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku jest prof. Lech Chyczewski, ceniony patomorfolog, związany z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku od lat 60-tych, kiedy zaczynał tu studia. Przez ostatnie 15 lat był redaktorem naczelnym Medyka Białostockiego 


  Funkcję swoją zaczął sprawować od symbolicznego odebrania nominacji rektorskiej oraz insygniów rektorskich. WSM jest uczelnią niepubliczną, a wybór rektora odbywa się przez wskazanie kandydata przez organ założycielski takiej uczelni. Prof. Chyczewski propozycję pełnienia tej funkcji dostał już klika lat temu. Zdecydował się dopiero wtedy, kiedy z tej funkcji po dwóch kadencjach ustąpił prof. Zbigniew Puchalski (w przeszłości przez dwie kadencje był też rektrem naszej Uczelni).

  W Wyższej Szkole Medycznej studiuje obecnie ponad 700 osób, w tegorocznym naborze zgłosiło się ponad 200 chętnych do zgłębiania wiedzy na pięciu kierunkach. 
  - Ta uczelnia w sposób całościowy przygotowuje do zawodu, znaczący nacisk kładąc na wiedzą praktyczną – powiedział podczas uroczystości rektor prof. Chyczewski. – Jednak to, co mnie zachęciło i zmotywowało do objęcia tej funkcji, to również ciekawe badania naukowe prowadzone tutaj, zdobywane patenty czy prace komercjalizacyjne. Wierzę, że wiele dobrego jest tu jeszcze do zrobienia. 
  Prof. Lech Chyczewski jest znanym białostockim naukowcem, patomorfologiem. Ma 72 lata, urodził się i wychował na Mazowszu, a do Białegostoku trafił na studia na Uniwersytecie Medycznym. Od ukończenia uczelni w 1970 pracuje w Zakładzie Patomorfologii Lekarskiej, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej. Jest autorem i współautorem ponad 600 prac naukowych. W pracy naukowej zajmował się problematyką biologii raka płuca, zarówno w aspekcie badań podstawowych i przedklinicznych, jak i ich bezpośredniego zastosowania w praktyce klinicznej. Przez ostatnie 15 lat pełnił funkcję rzecznika prasowego UMB, a także był redaktorem naczelnym miesięcznika „Medyk Białostocki”. 
  Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku to jedna z najdłużej działających niepublicznych uczelni na Podlasiu (powstała w 2003 roku, początkowo nosiła nazwę Wyższa Szkoła Kosmetologii i Ochrony Zdrowia w Białymstoku).

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.