Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nowi p.o. dyrektorzy szpitali .
 • Ostatnia zmiana 22.11.2016 przez Medyk Białostocki

  Nowi p.o. dyrektorzy szpitali

  To było jak trzęsienie ziemi. W końcu września po 12 latach szefowania szpitalowi klinicznemu z pracy zrezygnował dr Bogusław Poniatowski. Kilkanaście dni później - po 8 latach w szpitalu dziecięcym – fotel dyrektorski opuścił dr Janusz Pomaski

  O ile w pierwszym przypadku mówiło się wcześniej o tym, że dyrektor Poniatowski nie podejmie się kolejnej dyrektorskiej kadencji. Pracuje nadal w szpitalu, jako kierownik SOR. O tyle w drugim – dyrektor Pomaski zaskoczył wszystkich. Zdecydowały jednak względy zdrowotne.

  - W przeciągu najbliższych dwóch miesięcy będą konkursy na te stanowiska – zapowiada rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski. Uczelnia to organ założycielski dla oby placówek.

  Tymczasowo p.o. dyrektorami zostali: w szpitalu klinicznym mgr Marek Karp, w szpitalu dziecięcym prof. Anna Wasilewska.

  Przy okazji prezentacji prof. Wasilewskiej, rektor Krętowski powiedział dziennikarzom, że w konkursach będą poszukiwani ekonomiści i menadżerowie. Do tej pory byli to medycy.

  - Zmieniamy model, gdzie głównie dyrektorem był lekarz, ponieważ czynnik ekonomiczny, ta stabilność finansów szpitala jest kluczowa. Oczywiście musi być do tego silny dyrektor medyczny, który zrównoważy zapędy ekonomisty w wielu dziedzinach do myślenia tylko o kosztach – tłumaczył prof. Adam Krętowski.

  Mówiąc wprost, chodzi o pieniądze. Szpital kliniczny w tej chwili ma ok. 30 mln zł zaległości. Nie jest to dług, bo szpital nie ma zobowiązań wymagalnych i ma zachowaną płynność finansową. Choć do tej pory USK zawsze się bilansował, to deficyt pojawił się wraz z uruchomieniem nowej części placówki. W 2015 r. było to 15 mln zł, w tym jest już więcej niż 15 mln zł. Jak dodał rektor z jednej strony państwo przeznaczyło 509 mln zł na rozwój USK, z drugiej od lat trwają obietnice o zwiększeniu finansowania na szpitale kliniczne i te wysokospecjalistyczne.

  Sytuacja finansowa szpitala dziecięcego jest dużo lepsza niż jego większego sąsiada. Placówka nie jest zadłużona. Kłopotem jest tu jednak temat wynagrodzeń pracowników. Ci w ostatnim czasie dostają propozycje pracy ze szpitali powiatowych, za stawki, które nie są w zasięgu szpitala.

  Dużo ma się wyjaśnić w końcówce roku. Najpierw NFZ ma podzielić dodatkowe środki za tzw. nadwykonania (wartość nadwykonań szpitala USK wynosi 31 mln zł). Później ma być znana informacja z Ministerstwa Zdrowia na temat zmian dotyczących finansowania szpitali klinicznych.

  bdc

   

  Marek Karp ze szpitalem klinicznym związany od 2002 roku - przez te lata był zastępcą dyrektora USK ds. administracyjno-finansowych. Wcześniej pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Łomży, był głównym księgowym w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży. Później rozpoczął pracę w Podlaskiej Regionalnej Kasie Chorych najpierw, jako dyrektor Departamentu Kontroli, a następnie dyrektor Departamentu Finansowego.  W latach 2000 – 2001 był dyrektorem w departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.

   

   

   

   

   

  Prof. Anna Wasilewska jest absolwentką Wydziału Lekarskiego naszej Uczelni. Od zakończenia studiów pracuje w Klinice Pediatrii i Nefrologii z Pododdziałem Dializ (wcześniej byłą to I Klinika Chorób Dzieci). Jest jednym z najlepszych naukowców na UMB. Jej dorobek naukowy stanowią 394 pozycje, IF– 152.8, zaś punktu ministerialne - 2253). Zainteresowania naukowe prof. Anny Wasilewskiej skupiają się wokół patogenezy zespołu nerczycowego oraz powikłań związanych z zastosowanym leczeniem.

   

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.