Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Świętowanie urodzin UMB rozpoczęte .
 • Ostatnia zmiana 29.06.2015 przez Medyk Białostocki

  Świętowanie urodzin UMB rozpoczęte

  Wielka scena przed Pałacem Branickich, najważniejsi ludzie z uczelni i regionu na estradzie, w kulisach przygotowujący się artyści… Rozpoczęcie obchodów 65 jubileuszu naszej uczelni wypadło bardzo okazale

  Urodzinowe uroczystości będą trwały jeszcze kilka miesięcy. Jej pierwszym akordem były Medykalia (8 maja). Na pałacowym dziedzińcu ustawiono dużą sceną koncertową. Gwiazdą wieczoru był zespół Cochise, białostocka kapela grająca mieszankę rocka, metalu i grunge’u, której wokalistą jest popularny aktor Paweł Małaszyński. Ten koncert odbył się jednak wieczorem. Wcześniej uczestnicy imprezy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie (aby wszyscy zmieścili się w kadrze, potrzebny był strażacki wysięgnik), wystąpił uczelniany chór, prezentowały się kapele wybrane w Przeglądzie Kapel Studenckich, były konkursy i wiele innych miłych dla ducha oraz ciała atrakcji.

  Jubileuszowe uroczystości rozpoczął rektor prof. Jacek Nikliński. Na scenie za nim ustawiły się najważniejsze osoby na uczelni, ale też w regionie - z wojewodą Andrzejem Meyerem i szefem sejmiku prof. Marianem Szamatowiczem.

  Z estrady padło wiele ciepłych słów i życzeń powodzenia dla uniwersytetu. Choć prof. Szamatowicz zauważył, że życzenia, by uczelnia rozwijała się tak jak do tej pory, nie są na miejscu. Jego zdaniem to by oznaczało stagnację, a przecież tego on nie życzy. Jak dodał, żałuje że w przeszłości nie udało mu się dostać do - wtedy - białostockiej akademii medycznej. Skończył tę w Warszawie. Historia mu to jednak wynagrodziła. To właśnie w Białymstoku zyskał sławę jako szef zespołu, który dokonał pierwszego zapłodnienia metodą in vitro w Polsce.

  Najwięcej uroczystości związanych z 65-leciem odbędzie się jednak w październiku. Najważniejsza z nich to centralna inauguracja nowego roku akademickiego. Z racji rangi, ale też liczby spodziewanych gości, oficjalne uroczystości odbędą się w nowej Operze Podlaskiej w Białymstoku.

  Kilka dni wcześniej rozpocznie się V zjazd Absolwentów i Przyjaciół UMB/AMB w Ameryce Północnej. To pierwszy taki zjazd odbywający się w Polsce, wszystkie poprzednie organizowano w USA. Spodziewana jest spora grupa gości nie tylko zza oceanu.

  Poza tym w październiku UMB będzie gospodarzem dwudniowej Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Celem takich spotkań jest nie tylko umocnienie współpracy między uniwersytetami medycznymi oraz Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, ale też reprezentowanie wspólnych interesów i podejmowanie działań prowadzących do efektywnej współpracy stowarzyszonych uczelni medycznych.

  bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.