Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Regulamin.
  • Ostatnia zmiana 08.11.2023 przez Zakład Anatomii Prawidłowej Człowieka

    Regulamin

    Regulamin zajęć dydaktycznych w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka
    obowiązujący studentów kierunku lekarskiego

     

    1. Regulamin zajęć dydaktycznych w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka jest zgodny z Regulaminem Studiów w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
    2. Student ma prawo do uzyskania wszelkich możliwych pomocy naukowych i informacji dostępnych w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka i służących poszerzeniu wiedzy w zakresie anatomii.
    3. Ćwiczenia i wykłady przebiegają według przedstawionego harmonogramu, obejmującego poszczególne działy tematyczne (bloki). Student zobowiązany jest do przygotowania teoretycznego na każde ćwiczenie w oparciu o obowiązujące podręczniki (sylabus, plan zajęć). Forma prowadzenia zajęć i zakres obowiązującego materiału jest przedstawiany na stronie Zakładu: www.anatomia.umb.edu.pl i na tablicy ogłoszeń.
    4. Ćwiczenia odbywają się w salach Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka, które są pomieszczeniami objętymi monitoringiem. Na ćwiczeniach obowiązuje zmiana obuwia i biały fartuch lekarski. Płaszcze, kurtki, torby itp. należy przed wejściem na salę ćwiczeń pozostawić w szatni. W sali ćwiczeniowej student ma prawo przebywać wyłącznie w obecności asystenta. W trakcie zajęć nie wolno, bez zgody asystenta, opuszczać sali ćwiczeniowej. Podczas zajęć obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innego sprzętu elektronicznego (z wyjątkiem zastosowania wyżej wymienionych urządzeń w celach dydaktycznych po uzyskaniu zgody prowadzącego zajęcia) zakaz wnoszenia na sale ćwiczeń jedzenia i picia, zakaz fotografowania oraz wprowadzania osób postronnych. Preparaty tkankowe i modele anatomiczne należy szanować i nie wolno wynosić ich z sali.
    5. Student jest zobowiązany uczestniczyć we wszystkich zajęciach (wykłady, ćwiczenia oraz seminaria). Nieobecność na zajęciach należy usprawiedliwić bezpośrednio po ustąpieniu jej przyczyny, najpóźniej na pierwszych zajęciach, w których uczestniczy student po okresie nieobecności. W przypadku nieobecności z przyczyn zdrowotnych obowiązuje zaświadczenie lekarskie, a w przypadkach losowych - zaświadczenie odpowiednich władz.
    6. Nieobecność nieusprawiedliwiona na zajęciach dydaktycznych uniemożliwia przystąpienie do zaliczenia bloku tematycznego (kolokwium) – nie ma dodatkowych terminów na uzupełnienie zaległości.
    7. Student nie może przystąpić do kolokwium gdy jest nieobecny na ponad 50% obowiązujących zajęć z danego bloku tematycznego. W przypadku braku wymaganej minimalnej liczby punktów dopuszczającej do egzaminu (77 pkt) i nieobecności na kolokwium, student ma prawo do przystąpienia do jednego zaległego kolokwium w ciągu roku pod warunkiem usprawiedliwienia nieobecności spowodowanej chorobą (zwolnienie lekarskie) lub wypadkiem losowym (zaświadczenie odpowiednich władz). Dodatkowy termin zaliczenia będzie podany po zakończeniu wszystkich zajęć z anatomii przewidzianych planem. Ze względów organizacyjnych nie ma możliwości przystąpienia do zaliczenia w dodatkowym terminie bloku tematycznego z kończyny dolnej, narządu wzroku i narządu słuchu i równowagi.
    8. Każdy blok tematyczny kończy się zaliczeniem. Zaliczenie jest pisemne, składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i jest oceniane w punktach (pkt). Liczba punktów ze wszystkich zaliczeń z części teoretycznej wynosi 150. Liczba punktów ze wszystkich zaliczeń z części praktycznej wynosi 70. Każda część praktyczna polega na rozpoznaniu 10 struktur anatomicznych (10pkt). Łączna liczba punktów ze wszystkich zaliczeń z obu części (teoretycznej oraz praktycznej) wynosi 220. Uzyskanie 198 pkt (90%) i więcej umożliwia przystąpienie do egzaminu w terminie „zerowym”. Uzyskanie 77-220 pkt. dopuszcza do egzaminu w ustalonym terminie. Uzyskanie poniżej 77 punktów nie dopuszcza do egzaminu. Liczba punktów uzyskana w czasie trwania roku akademickiego jest ostateczna.
    9. W przypadku organizowania Ogólnopolskie Konkursu Wiedzy Anatomicznej "Złota Łopatka" Studenci, którzy zdobędą największą liczbę punktów uzyskają możliwość reprezentowania Uczelni.
    10. Zaliczenie przedmiotu odbywa się w sesji letniej w formie egzaminu pisemnego i składa się z części praktycznej i teoretycznej. Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie powyżej 50% maksymalnej liczby punktów zarówno z części teoretycznej jak i praktycznej. W przypadku braku pozytywnego wyniku, egzamin poprawkowy przeprowadzony będzie po ustaleniu terminu ze starostą roku.
    11. Podczas egzaminów, kolokwiów, sprawdzianów i innych form sprawdzania wiedzy, zwanych dalej egzaminami, zakazane jest korzystanie przez studentów z niedozwolonych form pomocy. Za niedozwolone formy pomocy uważa się między innymi:

    a)  wnoszenie na egzaminy telefonów komórkowych, innych urządzeń elektronicznych, jakichkolwiek akcesoriów do takich urządzeń, podręczników, notatek itp.,

    b)  korzystanie podczas egzaminów z telefonów komórkowych, bądź innych urządzeń elektronicznych, jakichkolwiek akcesoriów do takich urządzeń, podręczników, notatek itp.

    c)  korzystanie z pomocy innych osób, o ile korzystanie z takiej pomocy nie wynika z obowiązujących przepisów lub zasad egzaminu.

    1. W przypadku stwierdzenia posiadania lub korzystania przez studenta z niedozwolonej formy pomocy, egzamin tego studenta zostaje przerwany, a o powyższym zostaje zawiadomiony Rektor celem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego oraz w uzasadnionych przypadkach również zawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
    2. Przerwanie egzaminu skutkuje oceną niedostateczną bez możliwości skorzystania z jakiejkolwiek późniejszej formy poprawy.
    3. Szczegółowe zapisy o niedozwolonej pomocy zawiera Regulamin Studiów i Zarządzenie Rektora.
    4. Student, który otrzymał ocenę niedostateczną ma prawo wglądu do pracy egzaminacyjnej w wyznaczonym terminie w obecności pracownika Zakładu, jednak przez okres nie dłuższy niż 7 dni od daty podania jej wyniku. Wyniki egzaminów ogłaszane są na stronie internetowej Zakładu z poszanowaniem przepisów o ochronie danych osobowych, najpóźniej w terminie 14 dni roboczych od daty sprawdzianu.
    5. Nieobecność usprawiedliwiona na egzaminie upoważnia do przystąpienia do kolejnego terminu egzaminu. Usprawiedliwienie (zwolnienie lekarskie lub potwierdzone przez Dziekana zaświadczenie o wypadku losowym) dostarczone po upływie 7 dni od daty nieobecności nie będzie uwzględnione. Nieobecność nieusprawiedliwiona uniemożliwia przystąpienie do egzaminu poprawkowego.
    6. Student ma obowiązek przestrzegania zasad BHP i P/POŻ, z którymi został zapoznany na pierwszych zajęciach, co potwierdza własnoręcznym podpisem. O wszystkich wypadkach podczas zajęć na terenie Zakładu student ma obowiązek niezwłocznie powiadomić asystenta. Obowiązkiem studenta jest przestrzeganie zasad współżycia społecznego, szanowanie sprzętów i pomocy dydaktycznych. Odpowiedzialność finansową za szkody materialne spowodowane postępowaniem niezgodnym z przepisami BHP i P/POŻ pokrywa student. Student ponosi odpowiedzialność za konsekwencje braku nadzoru nad przedmiotami wnoszonymi na teren Zakładu.
    7. Regulamin może ulec zmianie z uwagi na uwarunkowania epidemiczne. Wszystkie informacje będą umieszczone na stronie internetowej Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka UMB oraz na tablicy ogłoszeń.
    8. W przypadku wątpliwości związanych z przebiegiem ćwiczeń, wykładów lub egzaminu student ma prawo i obowiązek skontaktowania się z koordynatorem kierunku lub kierownikiem Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka UMB.
    9. W sprawach nie uregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie zapisy Regulaminu Studiów I Stopnia, II Stopnia oraz Jednolitych Studiów Magisterskich UMB.