Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Biblioteka w liczbach.
 • Ostatnia zmiana 07.01.2013 przez Medyk Białostocki

  Biblioteka w liczbach

  Około 20 tys. zł jako kary w 2012 r. wpłynęło do kasy Biblioteki Głównej UMB od tych wszystkich tych, którzy zapomnieli oddać wypożyczone książki w terminie.

  W minionym roku nie było spektakularnych rekordzistów, którzy musieli głęboko sięgnąć do kieszeni, by uregulować swoje zaległości. Przeciętne kary za opóźnienia w zdaniu książek na czas sięgały od kilku do kilkudziesięciu złotych. Ku przestrodze można przypomnieć tylko wynik pewnego czytelnika z 2011 roku: kara w wysokości 1,3 tys. zł (słownie: tysiąc trzysta złotych) za przetrzymanie wielu książek przez rok ponad termin. Co ciekawe nie interesowały go sposoby, żeby kwotę kary obniżyć, tylko od razu wyjął z portfela gotówkę i uregulował całą zaległość.

  W minionym roku w bibliotece wypożyczono dokładnie 37,9 tys. książek. Najwięcej podręczników – 22 671 sztuk – wypożyczyli studenci. Warto dodać, że ponad 5 tys. podręczników w tylko pierwszym tygodniu października wypożyczyli pierwszoroczniacy. Z czytelni wypożyczono ok. 2,5 tys. pozycji. W sumie w uniwersyteckim księgozbiorze jest ponad 130 tys. książek, ponad 50 tys. czasopism i 8 tys. wydawnictw specjalnych. Poza tym biblioteka zapewnia stały dostęp do 15 tys. czasopism elektronicznych. A w minionym roku na półkach pojawiło się ponad 4,1 tys. nowych pozycji.

  W bibliotecznych bazach zarejestrowanych jest 6,5 tys. osób, z czego 1,1 tys. zapisało się w minionym roku. Ale prawie połowa z zarejestrowanych (2,4 tys.) nie wypożyczyła w ubiegłym roku żadnej książki!

  Na koniec małe przypomnienie: kara za przetrzymanie jednej książki z wypożyczalni o jeden dzień ponad termin wynosi 1 zł. Za przetrzymanie książki z czytelni zapłacimy 8 zł za dzień!

  bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.