Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Bilans roku 2012.
 • Ostatnia zmiana 31.01.2013 przez Medyk Białostocki

  Bilans roku 2012

  Miniony rok dla Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku był bardzo dobry. Ten obecny może być nieco gorszy, zwłaszcza w części inwestycyjnej. O byłym już roku 2012 r. i trwającym 2013 rozmawiamy z rektorem prof. Jackiem Niklińskim

   

  Katarzyna Malinowska-Olczyk: Czy mijający rok był dobrym rokiem dla kierowanej przez Pana Rektora uczelni?

  Prof. Jacek Nikliński, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: - To był wyjątkowy rok. Można powiedzieć, że szkoda, że już się skończył, bo tak dużo pozytywnego się działo. Na pierwszym miejscu trzeba by wymienić KNOW (na zdjeciach uroczystość wręczenia wyróżenienia). Jeszcze dwa lata temu, kiedy tworzono ustawę, nikt nawet nie marzył, że możemy takie wyróżnienie otrzymać. A to się stało: jesteśmy jedną z trzech uczelni medycznych w kraju, która taki tytuł otrzymała. To nie tylko wielki prestiż dla uczelni i miasta. Stwarza to również dodatkowe możliwości, aby poziom badań naukowych był jeszcze wyższy i miał charakter innowacyjny. W ramach KNOW chcemy powołać międzynarodowe studia doktoranckie z bioinformatyki i biostatystyki, gdzie zajęcia prowadzić będą wykładowcy z najlepszych europejskich ośrodków - Hasselt i Heidelbergu. To niezbędne, żeby realizować badania naukowe na najwyższym poziomie. W dzisiejszych czasach podczas badań uzyskuje się setki tysięcy danych. I te dane muszą zostać przetworzone i przeanalizowane w różnych aspektach, tak, aby można było z nich wyciągnąć wnioski. Bez zaplecza ekspertów do analizy tych danych trudno będzie prowadzić badania naukowe na tak szeroką skalę, na jaką planujemy. Ponadto w ramach KNOW powstanie na terenie Parku Naukowo-Technologicznego bardzo nowoczesne centrum obrazowania. W skali Polski będzie to unikatowe laboratorium, doskonale wyposażone. Da to możliwość nie tylko wdrożenia najnowocześniejszych metod diagnostycznych do badań, da też praktyczne korzyści dla chorych.

  Przeczytaj jeszcze: Kronika UMB 2012 r. 

  A jeśli chodzi o szpitale?

  - Drugim ważnym wydarzeniem w 2012 roku była budowa nowych gmachów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Z końcem 2011 zamykane były prace podziemne. W minionym roku powstał nowy budynek i został całkowicie wykończony od zewnątrz, gotowe jest podgrzewane lądowisko, a prace wewnątrz są również bardzo zaawansowane. Dziś już wiemy, że w tym roku dojdzie do translokacji klinik, a jeszcze dwa lata tremu wydawało się to nierealne. Od 2014 pacjenci będą leczeni i diagnozowani w znakomitych warunkach, a my rozpoczniemy modernizację starej części szpitala, którą, moim zdaniem, uda się zakończyć już w 2016 roku.

  Trzecim ważnym elementem, było powiększenie bazy klinicznej - włączenie do szpitala klinicznego szpitala zakaźnego. Szpital ten był de facto szpitalem klinicznym, choć prawnie przynależał do samorządu woj. podlaskiego. Już w 2011 roku włożyliśmy ogromną pracę, by przekonać radnych i zarząd woj. podlaskiego do tego pomysłu. W mijającym roku udało się zapisać w KRS ten szpital jako element uczelni, i pod koniec 2012 r. pod względem formalno-prawnym doszło do ostatecznego przejęcia szpitala.

  Były również inne wydarzenia: oddanie Euroregionalnego Centrum Farmacji oraz Centrum Naukowo-Dydaktycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu. Wszystkie trzy wydziały mają bardzo dobre warunki do realizacji działań dydaktycznych i naukowych.

  A jaki będzie 2013 rok?

  - W tym roku możemy się spodziewać pewnych problemów, bo nie wiemy jeszcze, jak będą wyglądać finanse państwa. To, co mamy stabilne, to fundusze z KNOW. To jest 10 mln zł rocznie i wiadomo, że te pieniądze będą. To pozwala nam planować działania naukowe.

  W 2013 roku bardzo ważnym wydarzeniem będzie oddanie do użytku nowej części szpitala klinicznego. Myślę, że do września-października będą zakończone prace wykończeniowe i wyposażanie w sprzęt. Pieniądze na modernizację starej części szpitala są również zapisane ustawowo, i mamy nadzieje, że zostaną uruchomione. Przetarg już został rozstrzygnięty, a teraz są dopinane w ministerstwie zdrowia pewne elementy finansowania i jesteśmy już na końcowym etapie uzgodnień. Myślę, że pod koniec stycznia podpiszemy umowę na modernizację. Dobrze, że będzie to ta firma, która już prowadzi budowę. To ułatwi płynne przejście z nowej części do starej. Przez to zaś, że tylko jedna firma stanęła do drugiej części przetargu, nie ma również obaw, że  procedury przetargowe będą się przeciągać ze względu np. na zaskarżania. Drugim ważnym elementem będzie również uzyskanie tytułu inwestycyjnego na szpital zakaźny. Będziemy składali projekt inwestycyjny i liczymy, że otrzymamy pieniądze na jego modernizację.

  Rozmawiała Katarzyna Malinowska-Olczyk

   

  Wydarzenia roku 2012 na UMB zdaniem redakacji Medyka

   

  * Otwarcia nowych budynków wydziałowych (styczeń/czerwiec)

  Nowe Euroregionalne Centrum Farmacji i Centrum Dydaktyczno-Naukowego Wydziału Nauk o Zdrowiu to nie tylko pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia. Oba budynki wyposażono w bardzo nowoczesny sprzęt i aparaturę naukową, z której mogą korzystać naukowcy i studenci. Dodatkowo są to perełki architektoniczne, a ich twórcy wyróżniani są w branżowych konkursach.

   

  * Wybory rektorskie (marzec)

  Niby nic się nie stało, bo rektorem nadal jest prof. Jacek Nikliński. To oznacza, że uczelnia nadal będzie mocno inwestowała w swoją infrastrukturę, będzie rozwijać się w oparciu o fundusze unijne, a naukowcy będą mieli wiele okazji by rozwijać się na zagranicznych stażach. Skąd o tym wiemy? Bo taka była pierwsza kadencja prof. Niklińskiego i nie widać, by rektor chciał spocząć na laurach.

   

  * Przyznanie KNOW (lipiec)

  Wydarzenie bez precedensu w historii uczelni. Jako jeden z sześciu ośrodków naukowych w kraju i jeden z trzech medycznych, nasz Uniwersytet został uznany za Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący. To wyróżnienie dla tych, którzy wyznaczają trendy rozwoju polskiej nauki. Prócz prestiżu, tytuł ma także wymiar materialny - 50 mln zł, które można przeznaczyć na cele naukowe.

   

  * Laboratorium bioinformatyczne (wrzesień)

  To jest nowość w Polsce i tej część Europy. Jednostki zajmujące się analizą statystyczną danych medycznych działają tylko w najlepszych na świecie ośrodkach naukowych. Inaczej się już nie da. Podczas badań powstają gigabajty danych, które trzeba odpowiednio opracować, żeby wyciągnąć wnioski. Uczelnia dostała na ten cel prawie 20 mln zł z Unii Europejskiej.

   

  * Ogłoszenie konkursu na hymn uczelni (październik-listopad)

  Pomysł narodził się w głowach absolwentów UMB mieszkających w Stanach Zjednoczonych. To ich wyraz patriotyzmu uczelnianego. Dedykowana uczelni pieśń ma jednoczyć środowisko medyczne. Niespełna miesiąc od powstania idei hymnu, w rektoracie uczelni – pod przewodnictwem rektora - zebrało się specjalnie powołane kolegium konkursowe. Planowana premiera – październik 2013 r.

   

  * 50-lecie szpalta USK (grudzień)

  Szacowny wiek i świetna kondycja (zwłaszcza finansowa) jest godna pozazdroszczenia. Jednak już niedługo szpital przejdzie metamorfozę: powstaną dwa nowe szpitalne skrzydła (na przełomie tego i przyszłego roku będą już czynne), a stara część zostanie gruntownie wyremontowana (inwestycja za 500 mln zł). Do tego dojdzie połączenie ze szpitalami zakaźnym i gruźliczym.

   

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.