Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Hymn. Pierwsza przymiarka .
 • Ostatnia zmiana 28.06.2013 przez Medyk Białostocki

  Hymn. Pierwsza przymiarka

  Powstały słowa do utworu, który być może będzie hymnem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Oddzielnie do nich ma być skomponowana muzyka.

  Hymn Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

   

  Tam, gdzie Podlasia zielone serce bije

  i gdzie Branickich Pałac dumnie trwa,

  uczelnia nasza od lat wielu żyje

  i szczytne cele w swym działaniu ma.

   

  Refren:

     Medyczna uczelnia. Tu kadra rzetelna

     wciąż kształci medyków, wysyła ich w  świat,

     a zdrowie pacjenta to dla nich rzecz święta,

     Hipokratesa szanują od lat.

   

  W mieście, gdzie są planty, gdzie Kościuszki Rynek, uczą w cierpieniu ludziom pomoc nieść.

  Tutaj wydziały i kliniki słynne wskażą,

  jak w czyny przekuć mądrą treść.

   

  Refren:

     Medyczna uczelnia. Tu kadra rzetelna

     wciąż kształci medyków, wysyła ich w  świat,

     a zdrowie pacjenta to dla nich rzecz święta,

     Hipokratesa szanują od lat.

   

  Wzorem Eskulapa, i z mądrością węża,

  zdrowie przywracać każdy medyk chce,

  a gdy się uda, śmierć nawet zwyciężać

  i służyć ludziom na dobre i złe…

   

  Refren:

     Medyczna uczelnia. Tu kadra rzetelna

     wciąż kształci medyków, wysyła ich w świat,

     a zdrowie pacjenta to dla nich rzecz święta,

     Hipokratesa szanują od lat.

   

  Apoloniusz B. Ciołkiewicz

  Słowa wyszły spod ręki Apoloniusza Ciołkiewicza, emerytowanego nauczyciela, pochodzącego z Grajewa. Twórca jest absolwentem filologii polskiej Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Obecnie znany jest głównie jako autor fraszek.

  Przeczytaj jeszcze: Jak powstaje hymn UMB

  - Te słowa to propozycja, którą chcemy poddać pod publiczną ocenę. Stanowisko w tej sprawie ma też zabrać kapituła, która nadzoruje prace związane z powstaniem hymnu - informuje prof. Lech Chyczewski, rzecznik uczelni i jednocześnie pełnomocnik rektora UMB w ds. hymnu.

  Obecnie do tych słów komponowana jest muzyka. Jej autorem jest również artysta pochodzący z regionu. Prof. Chyczewski na razie nie chce zdradzać jego nazwiska, aby nie wywierać na nim niepotrzebnej presji.

  - Żeby móc w pełni ocenić utwór, chcemy razem usłyszeć słowa z muzyką. Zupełnie inaczej odbiera się każdy z tych elementów osobno - przekonuje profesor.

  Kapitule bardzo zależało na tym, aby utwór był silnie zakorzeniony lokalne. By słowa i muzyka odnosiły się do tego, co otacza uczelnię. Warszawski Uniwersytet Medyczny zamówił słowa swojego hymnu u Jacka Cygana. Jednak cały utwór jest na tyle uniwersalny, że po drobnych przeróbkach, mogłyby być hymnem nawet w Białymstoku.

  Pierwotnie planowano, że powstały hymn zainaugurowałby nowy rok akademicki. W tej chwili trudno przewidzieć, jak będzie przebiegać proces komponowania utworu oraz późniejsze konsultacje i ocena dokonana przez kapitułę.

  - Być może trzeba będzie szukać dalej. Tego jeszcze nie wiemy, czekamy na skomponowanie całego utworu i wtedy będzie można podjąć decyzję - dodaje prof. Chyczewski.

  Idea stworzenia hymnu UMB narodziła się w zeszłym roku, podczas II zjazdu absolwentów uczelni w Chicago. Pierwowzorem była pieśń XIX-wiecznego Uniwersytetu Notre Dame. W założeniu hymn ma być elementem scalającym środowisko akademickie uczelni oraz jej absolwentów. Miałby być także przejawem uczelnianego patriotyzmu.

  Od pomysłu do jego realizacji władze uczelni zabrały się bardzo szybko. Powołano też kapitułę konkursową (składa się z władz uczelni: rektor prof. Jacek Nikliński, szef fundacji UMB prof. Sławomir Wołczyński, rzecznik UMB prof. Lech Chyczewski, dziekani: prof. Irina Kowalska, prof. Elżbieta Skrzydlewska, prof. Sławomir J. Terlikowski, przedstawicieli studentów, muzycznych ekspertów: Bożeny Sawickiej - dziekana w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Białymstoku i jednocześnie dyrygenta uczelnianego chóru oraz Roberto Skolmowskiego - dyrektora Filharmonii Podlaskiej, a także przedstawiciela władz Białegostoku - Włodzimierza Kusaka, przewodniczącego Rady Miasta).

  bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.