Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Rekrutacja na UMB– pierwsze wyniki.
 • Ostatnia zmiana 31.07.2013 przez Medyk Białostocki

  Rekrutacja na UMB– pierwsze wyniki

  Pierwszy etap rekrutacji na Uniwersytet Medyczny w Białymstoku już za nami. Tradycyjnie najwięcej kandydatów chciało studiować na kierunku lekarsko-dentystycznym, lekarskim i farmacji

  W lipcu na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku zakończyła się rejestracja elektroniczna na studia stacjonarne: pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. Chęć studiowania na naszej uczelni zadeklarowało 8168 osób. Najwięcej kandydatów pochodzi z naszego regionu oraz sąsiednich województw: mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego. Najbardziej obleganym kierunkiem jest Lekarsko-Dentystyczny, gdzie na jedno miejsce przypada ponad 24 chętnych, zaś najwięcej maturzystów zarejestrowało się na kierunek Lekarski – 3176 osób. Na Farmację zapisało się 671 osób a na Fizjoterapię 537 kandydatów. Popularnością cieszą się także: Analityka Medyczna, Kosmetologia  i Techniki Dentystyczne. Ogółem na nowych studentów czeka na naszej uczelni 901 miejsc. Pierwsze progi punktowe z 9 lipca wyniosły: na Lekarskim 179 punktów, na Lekarsko-Dentystycznym 175 i Farmacji 159. Maksymalnie można było uzyskać na w/w kierunkach 200 punktów z dwóch przedmiotów na poziomie rozszerzonym, w tym biologia obowiązkowo oraz chemia lub  fizyka i astronomia do wyboru.

  19 sierpnia ruszy następny etap rekrutacji - rejestracja na studia drugiego stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Kandydaci muszą przystąpić do egzaminu wstępnego. W przypadku studiów na Wydziale Nauk o Zdrowiu na kierunkach: Dietetyka, Elektroradiologia, Fizjoterapia, Logopedia z Fonoaudiologią, Pielęgniarstwo, Położnictwo, Zdrowie Publiczne kandydatów obowiązuje egzamin w formie pisemnego testu, który odbędzie się 28 sierpnia. Na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej na kierunku Kosmetologia obowiązuje rozmowa kwalifikacyjna, zaplanowana w dniach 28-29 sierpnia.

  Rejestracja elektroniczna na studia niestacjonarne na kierunkach: Lekarskim, Lekarsko-Dentystycznym i Farmacji uruchomiona zostanie od 19 sierpnia, a na Analitykę Medyczną i Kosmetologię od 10 września.

  Ostatecznie listy przyjętych znane będą nakoniec września.

  Hanna Sarosiek

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.