Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Rektor w fundacji wspierającej uzdolnioną młodzież.
  • Ostatnia zmiana 18.01.2013 przez Medyk Białostocki

Rektor w fundacji wspierającej uzdolnioną młodzież

Rektor UMB prof. Jacek Nikliński znalazł się wśród założycieli fundacji EDU PRO ARTE. Ma ona wspierać uzdolnioną, a niezbyt zamożną młodzież z regionu, by bez przeszkód mogła się rozwijać muzycznie

Fundacja powstała z inicjatywy Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Jej pomysłodawcą jest dyrektor instytucji Roberto Skolmowski, a jego partnerami: przedstawiciele świata dyplomacji, nauki, sztuki oraz biznesu.

Sojusz ten zawiązał się na rzecz najbardziej uzdolnionych dzieci oraz młodzieży z Białegostoku i regionu Podlasia. Chodzi o wsparcie i pomoc dzieciom i młodzieży osiągającej szczególnie wysokie wyniki w nauce, która z powodu niskiego statusu ekonomicznego ich rodzin nie ma dostępu do dobrych instrumentów, czy też do konsultacji z dobrze wykształconą kadrą pedagogiczną.

Roberto Skolmowski przyznał w czasie spotkania z przyszłymi partnerami, że Podlasie jest regionem szczególnie muzykalnym. To przecież stąd wyrasta bogata tradycja muzyczna przekazywana z pokolenia na pokolenie. Widoczne jest to choćby w Chórze Dziecięcym Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku (pod kierunkiem Ewy Rafałko), który gromadzi ponad setkę bardzo uzdolnionych muzycznie dzieci.

Jedną z możliwości działania fundacji jest możliwość udostępnienia podopiecznym instrumentów muzycznych. Warto podkreślić, że będą oni mieli szansę na korzystanie z nich nieodpłatnie. Lech Pilecki, znany podlaski przedsiębiorca zwrócił uwagę, że każda licząca się opera na świecie posiada fundację działającą na jej rzecz (sam Pilecki wspierał taką fundację przy Metropolitan Opera w Nowym Jorku).

W najbliższym czasie planowane jest zawarcie umowy notarialnej między inicjatorami przedsięwzięcia. Fundatorami EDU PRO ARTE będą: prof. dr hab. Jacek Nikliński, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku,  prof. dr hab. Leonard Etel, rektor Uniwersytetu w Białymstoku, prof. dr hab. Inż. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej oraz biznesmeni: Adam Byglewski, wiceprezes Zarządu Adampol SA, Janusz Kazberuk, właściciel P.H.Z. KASOL, Witold Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku, Lech Pilecki, prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, Wojciech Strzałkowski, prezes Spółki  MTC plus i konsul honorowy Republiki Chorwacji i Ewa Moroz-Ustymowicz, konsul honorowy Rumunii w Białymstoku.

Fundacja EDU PRO ARTE rozpocznie swoją działalność w styczniu. W jej ramach nastąpi inauguracja Studia Baletowego pod kierunkiem Ewy Zając i Jarosława Sołowianowicza (choreografowie OiFP-ECS). To w nim właśnie swoje umiejętności rozwijać będzie także pięćdziesięcioosobowa grupa  utalentowanych maluchów (w wieku od 4 do 8 lat). Zajęcia odbywać będą się w siedzibie OiFP-ECS przy ulicy Odeskiej 1, a cały dochód z przedsięwzięcia przeznaczony zostanie na działalność Fundacji.

8 lutego 2013 roku w nowym gmachu OiFP-ECS ma odbyć się bal Korpusu dyplomatycznego – pozyskane z niego pieniądze mają być decyzją założycieli Fundacji przeznaczone na pomoc najzdolniejszej młodzieży.

Opr. bdc