Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Różni pacjenci. Różne kultury.
 • Ostatnia zmiana 28.10.2015 przez Medyk Białostocki

  Różni pacjenci. Różne kultury

  Podręcznik „Pacjent odmienny kulturowo” jest to nowatorski pomysł na książkę, która powstała pod redakcją prof. Elżbiety Krajewskiej - Kułak.

  Publikacja jest unikatowa na polskim rynku wydawniczym, ponieważ skupia się na problemach pacjentów z ich punktu widzenia, a dodatkowo przybliża znaczenie różnic kulturowych. To bardzo istotne w czasach, kiedy nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej heterogeniczne.

  Impulsem dla powstania takiego podręcznika były dwie kwestie: pierwsza to brak podstawowej wiedzy u studentów na temat etycznych aspektów postępowania z osobami z odmiennych kręgów kulturowych np. muzułmanów, Żydów czy zupełnie nam obcych egzotycznych kultur jak hinduska czy buddyjska; druga - to fala imigrantów z Afryki przetaczająca się przez Europę.

  Publikacja jest podzielona zasadniczo na trzy części tłumaczące, czym jest wielokulturowość, jakie prawa ma pacjent inny kulturowo, a jakie prawa mają pracownicy systemu opieki zdrowotnej. Autorzy starali się przeanalizować problem pacjenta odmiennego kulturowo pod kątem społecznym, religijnym, a także zdrowotnym.

  Podręcznik wyróżnia trzecia jego cześć, której pośrednio autorami są sami zainteresowani, czyli osoby z różnych kręgów kulturowych i religijnych. Wyjaśniają one, dlaczego podchodzą w taki, a nie inny sposób do swojego leczenia, co jest zabronione w danej kulturze, a co wskazane i propagowane. I tak między innymi rozdziału o pacjencie Żydzie, napisali członkowie żydowskiej gminy wyznaniowej, a o Świadkach Jehowy - lekarz, członek tej organizacji wyznaniowej.

  Książka jest współfinansowana przez prezydenta Białegostoku z programu „Białystok dla tolerancji”.

  Dr Andrzej Guzowski

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.