Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Śpiewające Anioły – wernisaż w Bibliotece UMB.
 • Ostatnia zmiana 25.04.2013 przez Medyk Białostocki

  Śpiewające Anioły – wernisaż w Bibliotece UMB

  Wielobarwne, z rozpostartymi skrzydłami i opiekuńcze – Gienadij Pitsko zaprezentował w Bibliotece UMB cykl prac „Śpiewające Anioły”. Wernisaż odbył się 23 kwietnia

  Artysta pochodzi z Białorusi. W Białymstoku wystawia swoje prace po raz pierwszy. Ze sobą przywiózł obrazy przedstawiające anioły. Jak mówi z kilku powodów. Najważniejszy jest ten, że ludzie lubią anioły. Inny - temat pokonuje wszystkie granice.

  Warto dodać, że tematyka aniołów zdominowała twórczość malarza w okresie ostatnich kilku lat. Wcześniej tworzył pejzaże, obrazy kwiatów i martwej natury.Aż zrodziła się w nim potrzebna tworzenia "czegoś innego".

  „Anioły” Gienadija Pitsko to prace olejne wykonane szpachelkami. Jak wspomina, zafascynował się tą techniką, kiedy przed prawie 20 laty odwiedził w Sopocie wystawę Jerzego Dudy-Gracza.

  - Zabrał mnie tam mój wujek, architekt. To mnie zafascynowało. Ja wtedy już kilka lat malowałem pędzlami. Ale to było zupełnie co innego. Ja byłem wtedy biedny, więc wujek kupił mi kilka takich szpachelek i farby. Zacząłem tworzyć. Po roku pierwsze obrazy pokazałem na wystawie w Grodnie – opowiada artysta.

  Intensywna barwa aniołów to przypuszczalnie efekt nauki w liceum, w którym Gienadij Pitsko uczył się tworzyć ceramikę. A farby wykorzystywane przy jej tworzeniu mają właśnie niesamowicie intensywne barwy.

  Wystawę prac Gienadija Pitsko można oglądać do 10 maja w sali multimedialnej Biblioteki Uniwersytetu Medyczne w Białymstoku (Pałac Branickich). Wstęp wolny.

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.