Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Uniwersytet w czołówce LEK-u .
 • Ostatnia zmiana 23.10.2013 przez Medyk Białostocki

  Uniwersytet w czołówce LEK-u

  Znane są wyniki jesiennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego. Krótko podsumowując – jest nieźle.

   

  Egzaminy odbyły się w połowie września i kiedy minął termin na składanie odwołań, oficjalnie ogłoszono wyniki. Absolwenci kierunku lekarskiego UMB, którzy pisali egzamin po raz pierwszy uplasowali się na czwartym miejscu w kraju, ze średnią punktów 135,69. To bardzo wysoki wynik. Drugi w rankingu Warszawski Uniwersytet Medyczny miał niewiele więcej punktów – 135,97. Liderem okazali  się medycy z Poznania – 138,13. W statystyce uwzględniającej osoby, które ukończyły studia do dwóch lat temu, nasi lekarze zajęli piątą pozycję.

  Na kierunku Lekarsko-Dentystycznym wyniki są jeszcze lepsze. Piszący po raz pierwszy egzamin absolwenci UMB zajęli drugie miejsce w kraju, zdobywając średni 133,47 pkt. Najlepsi okazali się specjaliści z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (134,4 pkt.).

  Egzamin dla lekarzy i stomatologów to test składający się z 200 pytań. Każde z nich ma pięć odpowiedzi, z których tylko jedna jest właściwa. Rozwiązujący mają cztery godziny by zmierzyć się z testem. E ostatniej sesji do egzaminu w całym kraju przystąpiło 5,8 tys. osób. Progu 56 proc. poprawnych odpowiedzi, uprawniający do zaliczenia egzaminu, nie uzyskało prawie 500 osób.

  Osoby chcę ponownie podejść do egzaminu lub chcące poprawić swój wynik mogą się elektronicznie zgłosić do Centrum Egzaminów Medycznych (www.cem.edu.pl) w terminie do 30 listopada. Kolejny test zostanie zorganizowany w lutym.

   

  bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.