Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. USK przejmuje szpital zakaźny i gruźliczy.
  • Ostatnia zmiana 06.02.2013 przez Medyk Białostocki

USK przejmuje szpital zakaźny i gruźliczy

Ruszyła procedura łączenia szpitala zakaźnego oraz szpitala gruźliczego z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku. Jednocześnie sąd administracyjny odrzucił zażalenie na uchwałę sejmiki o łączeniu szpitali. Jeżeli nie bedzie żadnych przeszkód 12 lutego cała procedura zostanie zakończona

Najpierw – 31 stycznia – na wniosek USK Sąd Rejonowy w Białymstoku wykreślił ze swoich rejestrów szpitale zakaźny i gruźliczy. Po uprawomocnieniu się tej decyzji (o ile nie będzie zażaleń), władze szpitala klinicznego muszą zadbać o wykreślenie obu placówek z rejestrów placówek zdrowia prowadzonych przez wojewodę podlaskiego. Dopiero wtedy będzie można powiedzieć, że doszło do połączenia szpitali.

Jednak sprawa nie jest taka prosta. Pracownicy obu przejmowanych szpitali, jak też tamtejsze związki zawodowe ostro sprzeciwiają się łączeniu jednostek. We wtorek (5.02) sąd administracyjny odrzucił w całości ich skargę na uchwałę sejmiku województwa, w której radni zgodzili się na oddanie szpitali. Uznał, że ich argumenty nie są zasadne, a działania sejmiku w związku z uchwałą, mimo drobnych uchybień procerduralnych, są wiążące. Przede wszystkim sejmik może decydować o własnym majątku jak chce, może go także przekształcać i przekazywać. Wyrok sądu administracyjnego nie jest prawomocny. Przedstawiciele związków zawodowych i pracowników nie umieli powiedzieć czy będą się od niego odwoływać.

Jednocześnie trwają już ustalenia dotyczące w jaki sposób załatwić formalności z przepisaniem kontraktów z NFZ przejmowanych szpitali na rzecz USK.

Co będzie po połączeniu? Na pewno wewnętrze audyty w przejętych jednostkach i próba stworzenie jednolitej struktury organizacyjnej. Pensje? Założenie jest takie: każdy na podobnym stanowisku ma zarabiać tyle samo (nie dotyczy to osób na kontraktach, te są negocjowane indywidualnie). Nie jest tajemnicą, że personel w USK zarabia trochę mniej niż w przejmowanych szpitalach, ale to do niego będą równane wynagordzenia.

bdc