Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Żurawie przy Żurawiej.
 • Ostatnia zmiana 15.11.2013 przez Medyk Białostocki

  Żurawie przy Żurawiej

  47,5 mln zł będzie kosztować rozbudowa i modernizacja byłego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. K. Dłuskiego w Białymstoku. Uczelnia dostała już z Ministerstwa Zdrowia pieniądze na ten cel.

  Szpital zakaźny przy ul. Żurawiej w lutym 2013 roku po wielomiesięcznych staraniach uczelni został włączony w struktury Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Już po przyłączeniu rektor sygnalizował wiele problemów, m.in. to, że szpital zakaźny, choć może ładnie wygląda na zewnątrz, wewnątrz ma przestarzałą infrastrukturę, która wymaga natychmiastowej modernizacji i przebudowy. Ponadto brakuje tam oddziału intensywnej terapii, kliniki toksykologii czy obrazowania medycznego. Dlatego rektor wystąpił do Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o tytuł inwestycyjny. Teraz te pieniądze zostały przyznane. Modernizacja szpitala będzie przebiegać wielotorowo. W pierwszej kolejności musi zostać wymieniona instalacja podziemna: energetyczna, wodociągowa czy kanalizacyjna.
  - Instalacja jest w fatalnym stanie - mówi prof. Lech Chyczewski, rzecznik UMB. - O ile remonty w znajdujących się tam budynkach były przeprowadzane, to w podziemnej infrastrukturze przez ponad 50 lat nie było robione nic.

  Wymiana instalacji będzie kosztować kilkanaście milionów złotych. Na Dojlidach stanie też nowy, prawdopodobnie dwukondygnacyjny, budynek, w którym znajdą się nowe oddziały m.in. łóżka intensywnego nadzoru.
  - Nie może być takiej sytuacji, że w przypadkach chorób wymagających intensywnej opieki medycznej pacjenci krążą po mieście zamiast być natychmiast leczeni - mówił kilka tygodni temu w rozmowie z „Medykiem” rektor prof. Jacek Nikliński.
  W nowym budynku znajdzie się też Klinika Toksykologii, której obecnie nie ma w regionie, a także sala wykładowa na 250 miejsc.
  Uczelnia jeszcze w tym roku planuje wydać 50 tys. zł na przygotowanie planów modernizacji. Konkretne prace mają ruszyć w 2014 r. Inwestycja ma kosztować 47,5 mln zł, z tego wkład własny uczelni wyniesie 1,5 mln zł. Prace potrwają do 2017 r.

  km

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.