• Aktualności

  Wernisaż Olgi Buchowki "Wspomnienia z dzieciństwa"- 14.12.2017

  03.12.2017 08:54
  Autor: Administrator UMB

   

  Zapraszamy na wernisaż wystawy prac Olgi Buchowki "Wspomnienia z dzieciństwa", który odbędzie się 14 grudnia o godz. 18.00 w sali multimedialnej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Pałac Branickich).


  Artystka jest uznawana za kontynuatora tradycji białoruskiej szkoły malowania. Nazwa "Wspomnienia z dzieciństwa" nierozerwalnie związana jest z przedmiotami i uczuciami z przeszłości. W wielu jej pracach odnaleźć można własne wspomnienia. Olga ma dużą łatwość opowiadania swoich historii i jej obrazy potrafią odnaleźć nasze, jakże często poukrywane gdzieś głęboko, klasery z zapisem zdarzeń z minionych lat i przywołać miłe zazwyczaj wspomnienia.
  Ulubione tematy - martwa natura i pejzaże. Z równym zaangażowaniem uwiecznia widoki wsi, zabytkową architekturę i przyrodę Białorusi. Tematyce martwej natury jest wierna od wielu lat, trwając przy idei obrazu jako zapisu widzianej rzeczywistości.
  Artystka całą swoją uwagę kieruje w stronę codziennego, zwykłego przedmiotu. Zbiera je i gromadzi, a malując je, na swój sposób przywraca im życie na nowo. Zwraca przy tym uwagę na ich kruchość, delikatność, wyjątkowość i niepowtarzalność.
  Jej obrazy są refleksyjne, trochę nostalgiczne, ale niezwykle urokliwe. Nie krzyczące swoją barwą, lecz zapraszające do obejrzenia i odpoczynku. Konsekwentnie podąża własną drogą twórczą, wypracowując rozpoznawalny i ceniony przez odbiorców styl.

   

  Powrót