Benefis 45-lecia pracy prof. dr hab. Janusza Popko

18.05.2018 09:56

We czwartek  17 maja 2018r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbył się uroczysty jubileusz prof. dr hab. Janusza Popko. Kariera lekarska pana profesora liczy 45 lat,  a praca na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku w sumie prawie pół wieku, ponieważ Profesor Popko zaczął być asystentem już na drugim roku studiów.

Okazje były dwie: 28 Sympozjum Sekcji Ortopedii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz oficjalne przejście na emeryturę Profesora Popko.

Prof. dr hab. Janusz Popko to założyciel i kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Stworzył ją 18 lat temu. Podsumowując swoją pracę podkreślił, że najbardziej dumny jest z programu przesiewowych badań bioder u noworodków.

W efekcie praktycznie udało się wyeliminować do zera konieczność operacji w takich przypadkach. Kiedy program był wdrażany wykonywano kilkadziesiąt takich operacji w roku.

Obecny na uroczystości Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Marcin Moniuszko podkreślał dokonania Jubilata. - Obecność tak wielu znamienitych gości, w tym tych z zagranicy, konsultanta krajowego, świadczy o tym jak wielką pracę pan wykonał - stwierdził prof. Moniuszko.

Dyrektor szpitala dziecięcego prof. dr hab. Anna Wasilewska składając życzenia Jubilatowi stwierdziła, że będąc lekarzem nawet jak się przechodzi na emeryturę, to nie kończy się pracy. - To taki zawód do końca życia.

Warto dodać, że Profesor Popko najpierw chciał być nauczycielem, pracował nawet przez miesiąc w zawodzie. Potem myślał o karierze wojskowej (wojska pancerne), ale ostatecznie postanowił zdawać na medycynę.