Pierwsza w regionie operacja wstawienia zastawki w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej UMB

12.02.2020 10:54

Lekarze z Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej UMB wszczepili chorej na wodogłowie dziewczynce nowoczesną zastawkę komorowo-otrzewnową, która da lepsze wyniki w leczeniu i ograniczy liczbę badań w przyszłości.

Z nową zastawką 5-letnia pacjentka będzie mogła funkcjonować nawet do końca życia, bez konieczności wszczepiania jej co kilka lat kolejnych zastawek. Łatwiejsze będzie też leczenie dziewczynki- mówi dr Adam Hermanowicz, adiunkt w Klince Chirurgii i Urologii Dziecięcej UMB- Wszczepienie programowalnej zastawki komorowo-otrzewnowej u dziecka, które umożliwia nam kontrolowanie ciśnienia wewnątrz czaszki umożliwi nam ograniczenie ilości badań u tego dziecka. Kiedy coś będzie nie tak, będziemy mogli przy pomocy zewnętrznego urządzenia, programatora tej zastawki, sprawdzić jakie jest ciśnienie w główce ewentualnie przeprogramować, zobaczyć, który  element systemu nie funkcjonuje prawidłowo.

Dzięki nowej zastawce moźliwe będzie, np. szybsze zwalczanie objawów podwyższonego ciśnienia (np. bólów głowy czy wymiotów).

Więcej informacji w mediach:

Radio Białystok

Kurier Poranny