• Aktualności

  Promocja albumu "Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej"

  07.12.2021 13:49
  Autor: Samodzielna Pracownia Historii Medycyny i Farmacji

  Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytet w Białymstoku zapraszają na prezentację albumu prof. M. Konarzewskiego i dr J. Kupryjanowicza pt. „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej”.

  Prezentacja albumu, spotkanie z autorami i możliwość zakupu wydawnictwa odbędzie się w dniu 10 grudnia 2021 roku (piątek), o godz. 17.00 w Aula Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Wstęp wolny.

  Puszcza Knyszyńska od wieków zachwyca przyrodników, pasjonatów przyrody, turystów. W latach 50. XX wieku pod jej wrażeniem byli profesorowie utworzonej Akademii Medycznej w Białymstoku. Pierwszy rektor AMB - prof. Tadeusz Kielanowski ostateczną decyzję o budowie Uczelni podjął spacerując pośród supraskich sosen. Zaś prof. Witold Sławiński – biolog i botanik poświęcił się badaniom nad przyrodą doliny rzeki Supraśl i odkrył złoża borowiny. To On patronuje dziś Parkowi Krajobrazowemu Puszczy Knyszyńskiej, o którym w dniu 10 grudnia 2021 roku opowiadać będzie dwóch niezwykłych przyrodników i autorów albumu Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej: prof. Marek Konarzewski z Wydziału Biologii UwB oraz dr Janusz Kupryjanowicz z Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

  Obaj kochają Puszczę Knyszyńską, przez pięć lat przemierzyli tysiące kilometrów w poszukiwaniu najlepszych ujęć. Dla puszczy mieli wiele cierpliwości, a i przyroda była dla nich łaskawa, pokazała swoje tajemnice. W albumie znalazło się ponad 300 starannie wybranych zdjęć, z najdalszych zakątków tego leśnego unikatowego kompleksu: pięknego, tajemniczego, często niedocenianego. Fotografie ukazują puszczę z bliska i z daleka, jej niezwykłą roślinność i dostojnych mieszkańców, a także przenikanie się świata przyrody i świata człowieka, zmienność w różnych porach roku. Ta zdjęciowa wędrówka rozpoczyna się wilczym tropem – skrajem puszczy. Zaraz potem można odwiedzić puszczańskie łąki i zajrzeć do świata owadów, jeleni, czy żubrów. Trudno oderwać też wzrok od supraskich sosen, prastarego boru, czy kwitnącego bagna.

  Wybrane fragmenty albumu można zobaczyć na stronie albumpk.uwb.edu.plto jedynie namiastka tego co znajduje się w wersji papierowej, starannie przygotowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku.

  Album z autografem autorów będzie można nabyć po spotkaniu.

   

  Zapraszamy do wysłuchania podcastu "Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej - spotkanie z wilkami", wprowadzającego w tematykę spotkania.

  Organizatorzy:

  Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

  Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB

  Uniwersytet w Białymstoku

  Wydział Biologii UwB

  Powrót