Wspólnota Akademicka UMB podarowała karetkę dla szpitala we Lwowie

08.10.2022 19:35
    Akcja UMB dla Ukrainy – Karetka dla Lwowa zakończona sukcesem.

Prezentacja karetki-film

Relacja z przekazania karetki na TVP3 Białystok

Relacja z przekazania karetki w Radiu Białystok

Relacja z dotarcia karetki do Lwowa

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. dr hab. Adam Krętowski w imieniu Wspólnoty Akademickiej przekazał nową karetkę wraz z wyposażeniem szpitalowi ze Lwowa. Ten radosny moment był częścią Uroczystej Inauguracji Nowego Roku Akademickiego 2022/2023 na UMB, która odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku 7 października 2022 roku. Ambulans odebrał zaproszony na uroczystość prof. dr hab. Lubomir Kułyk, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii z Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Daniela Halickiego. Towarzyszyli mu także Roman Bakai - Zastępca Dyrektora Generalnego Lwowskiego Obwodowego Szpitala Klinicznego i dr Andrzej Ratych z Klinki Kardiochirurgii.
    Przekazanie karetki to zwieńczenie półrocznej mobilizacji pracowników Uczelni i uniwersyteckich szpitali klinicznych, studentów, doktorantów i absolwentów, a także Przyjaciół UMB, którzy zbierali pieniądze, uczestniczyli w aukcjach charytatywnych, przekazali obrazy, drobne przedmioty, a nawet biżuterię, aby nazbierać pieniądze potrzebne na zakup ambulansu dla dotkniętej wojną Ukrainy. Zbiórkę pieniędzy umożliwiło Stowarzyszenie Przyjaciół Kardiochirurgii UMB, którego Prezesem jest prof. Tomasz Hirnle, kierownik Kliniki Kardiochirurgii.
    Nowy Ambulans marki Fiat Ducato wraz z wyposażeniem kosztował blisko 280 tys. złotych. Jest wyposażony m.in. w: łóżko, defibrylator, instalację tlenową, torbę medyczną i ssak.
    Zwracając się do odbierających ambulans medyków z Ukrainy, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. dr hab. Adam Krętowski nawiązał do motta: „Beatius est magis dare, quam accipere” – „Więcej szczęścia jest w dawaniu niż braniu”. Podczas wystąpienia inauguracyjnego Rektor Krętowski odkreślił zaangażowanie całej Wspólnoty Akademickiej UMB na rzecz Ukrainy. „Inwazja militarna Federacji Rosyjskiej na Ukrainę była dla nas wszystkich wielkim szokiem - zmieniła wiele w naszej rzeczywistości, wpłynęła na poczucie bezpieczeństwa, weryfikację naszych priorytetów życiowych i sytuację ekonomiczną. W tych trudnych chwilach społeczność akademicka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, podobnie jak cała Polska zaangażowała się w pomoc obywatelom Ukrainy: zbieraliśmy leki, środki opatrunkowe, ubrania i żywność. Gościliśmy ukraińskie rodziny w naszych domach. Wyrazem naszego symbolicznego wsparcia jest też dzisiejsza obecność naszych Gości z Uniwersytetu Medycznego we Lwowie i Lwowskiego Obwodowego Szpitala Klinicznego oraz wykład inauguracyjny jaki wygłosił pan profesor Roman Lesyk.
    Niestety wojna wciąż trwa i pomoc jest dalej bardzo potrzebna. Dlatego cieszymy się bardzo, że dzięki wsparciu wielu ofiarnych osób i instytucji udało nam się nazbierać niezbędne fundusze na zakup nowej karetki z wyposażeniem ratunkowym, którą dzisiaj przekazujemy przedstawicielom Lwowskiego Obwodowego Szpitala Klinicznego. Pragnę podziękować wszystkim, którzy pomogli nam zrealizować ten cel; dziękuję bardzo naszym pracownikom i studentom. Podziękowania należą się Panu prof. Tomaszowi Hirnle, który poprzez Stowarzyszenie Przyjaciół Kardiochirurgii umożliwił nam realizację zbiórki pieniędzy.  Dziękuję naszym absolwentom, w tym szczególnie pani profesor Irenie Sarosiek z Uniwersytetu w El Paso i panu doktorowi Włodzimierzowi Łopaczyńskiemu z Narodowego Instytutu Zdrowia w USA, dziękujemy darczyńcom którzy przekazali obrazy i inne cenne przedmioty na organizowane przez nas aukcje. Jesteśmy wdzięczni miastu Białystok, klubowi Jagiellonia i Radiu Białystok za pomoc w organizacji piłkarskiego turnieju charytatywnego. Dziękujemy za znaczące wsparcie władzom Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku, Akademickiemu Ośrodkowi Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej oraz Laboratorium Obrazowania Molekularnego i Transferu Technologii … lista darczyńców jest bardzo długa … wszystkim raz jeszcze bardzo serdecznie dziękujemy.”

Wśród Honorowych Darczyńców akcji Karetka dla Lwowa między innymi są (układ alfabetyczny):

Izabela Bialuk

Anna Tomaszuk-Kazberuk

Andrzej Treibling

Edyta Zbroch

Do akcji pomocy Ukrainie oprócz osób indywidualnych z naszej społeczności akademickiej przyłączyły się także:

Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej

Ośrodek Transferu Technologii Farmaceutycznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku sp. z o.o.

Spółka Celowa UMB - LOMIRT

Okręgowa Izba Lekarska w Białymstoku

Samasz

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA