Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
 • Aktualności

  Wspólnota Akademicka UMB podarowała karetkę dla szpitala we Lwowie

  08.10.2022 19:35
  Autor: Administrator UMB
  Akcja UMB dla Ukrainy – Karetka dla Lwowa zakończona sukcesem.

  Prezentacja karetki-film

  Relacja z przekazania karetki na TVP3 Białystok

  Relacja z przekazania karetki w Radiu Białystok

  Relacja z dotarcia karetki do Lwowa

  Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. dr hab. Adam Krętowski w imieniu Wspólnoty Akademickiej przekazał nową karetkę wraz z wyposażeniem szpitalowi ze Lwowa. Ten radosny moment był częścią Uroczystej Inauguracji Nowego Roku Akademickiego 2022/2023 na UMB, która odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku 7 października 2022 roku. Ambulans odebrał zaproszony na uroczystość prof. dr hab. Lubomir Kułyk, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii z Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Daniela Halickiego. Towarzyszyli mu także Roman Bakai - Zastępca Dyrektora Generalnego Lwowskiego Obwodowego Szpitala Klinicznego i dr Andrzej Ratych z Klinki Kardiochirurgii.
  Przekazanie karetki to zwieńczenie półrocznej mobilizacji pracowników Uczelni i uniwersyteckich szpitali klinicznych, studentów, doktorantów i absolwentów, a także Przyjaciół UMB, którzy zbierali pieniądze, uczestniczyli w aukcjach charytatywnych, przekazali obrazy, drobne przedmioty, a nawet biżuterię, aby nazbierać pieniądze potrzebne na zakup ambulansu dla dotkniętej wojną Ukrainy. Zbiórkę pieniędzy umożliwiło Stowarzyszenie Przyjaciół Kardiochirurgii UMB, którego Prezesem jest prof. Tomasz Hirnle, kierownik Kliniki Kardiochirurgii.
  Nowy Ambulans marki Fiat Ducato wraz z wyposażeniem kosztował blisko 280 tys. złotych. Jest wyposażony m.in. w: łóżko, defibrylator, instalację tlenową, torbę medyczną i ssak.
  Zwracając się do odbierających ambulans medyków z Ukrainy, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. dr hab. Adam Krętowski nawiązał do motta: „Beatius est magis dare, quam accipere” – „Więcej szczęścia jest w dawaniu niż braniu”. Podczas wystąpienia inauguracyjnego Rektor Krętowski odkreślił zaangażowanie całej Wspólnoty Akademickiej UMB na rzecz Ukrainy. „Inwazja militarna Federacji Rosyjskiej na Ukrainę była dla nas wszystkich wielkim szokiem - zmieniła wiele w naszej rzeczywistości, wpłynęła na poczucie bezpieczeństwa, weryfikację naszych priorytetów życiowych i sytuację ekonomiczną. W tych trudnych chwilach społeczność akademicka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, podobnie jak cała Polska zaangażowała się w pomoc obywatelom Ukrainy: zbieraliśmy leki, środki opatrunkowe, ubrania i żywność. Gościliśmy ukraińskie rodziny w naszych domach. Wyrazem naszego symbolicznego wsparcia jest też dzisiejsza obecność naszych Gości z Uniwersytetu Medycznego we Lwowie i Lwowskiego Obwodowego Szpitala Klinicznego oraz wykład inauguracyjny jaki wygłosił pan profesor Roman Lesyk.
  Niestety wojna wciąż trwa i pomoc jest dalej bardzo potrzebna. Dlatego cieszymy się bardzo, że dzięki wsparciu wielu ofiarnych osób i instytucji udało nam się nazbierać niezbędne fundusze na zakup nowej karetki z wyposażeniem ratunkowym, którą dzisiaj przekazujemy przedstawicielom Lwowskiego Obwodowego Szpitala Klinicznego. Pragnę podziękować wszystkim, którzy pomogli nam zrealizować ten cel; dziękuję bardzo naszym pracownikom i studentom. Podziękowania należą się Panu prof. Tomaszowi Hirnle, który poprzez Stowarzyszenie Przyjaciół Kardiochirurgii umożliwił nam realizację zbiórki pieniędzy.  Dziękuję naszym absolwentom, w tym szczególnie pani profesor Irenie Sarosiek z Uniwersytetu w El Paso i panu doktorowi Włodzimierzowi Łopaczyńskiemu z Narodowego Instytutu Zdrowia w USA, dziękujemy darczyńcom którzy przekazali obrazy i inne cenne przedmioty na organizowane przez nas aukcje. Jesteśmy wdzięczni miastu Białystok, klubowi Jagiellonia i Radiu Białystok za pomoc w organizacji piłkarskiego turnieju charytatywnego. Dziękujemy za znaczące wsparcie władzom Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku, Akademickiemu Ośrodkowi Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej oraz Laboratorium Obrazowania Molekularnego i Transferu Technologii … lista darczyńców jest bardzo długa … wszystkim raz jeszcze bardzo serdecznie dziękujemy.”

  Wśród Honorowych Darczyńców akcji Karetka dla Lwowa między innymi są (układ alfabetyczny):

  Izabela Bialuk

  Agnieszka Borysiewicz

  Barbara Dokert-Świsłocka

  Andrzej Drozd

  Irena Druzba-Lobsenz

  Krystyna Dyszkiewicz

  Tomasz Dyszkiewicz

  Sambor Grygorczuk

  Joanna Kamińska

  Ewa Karna

  Ewa i Stanisław Konieczni

  Elżbieta Krajewska-Kułak i Wojciech Kułak

  Katarzyna Kraszewska

  Anna Krukowska

  Justyna Kurcewicz

  Alicja Litwiejko

  Joanna Łopaczyńska

  Włodzimierz Łopaczyński

  Barbara Mroczko

  Ewa Olszewska

  Barbara Polityńska-Lewko i Janusz Lewko

  Dominika Radomska

  Małgorzata i Eugeniusz Sacharko

  Irena Sarosiek

  Elżbieta Sokołowska

  Ewa Szczepaniak

  Anna Szczuka

  Joanna i Wojciech Wilk

  Katarzyna Winnicka

  Anna Tomaszuk-Kazberuk 

  Andrzej Treibling

  Edyta Zbroch

  Do akcji pomocy Ukrainie oprócz osób indywidualnych z naszej społeczności akademickiej przyłączyły się także:

  Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej

  Ośrodek Transferu Technologii Farmaceutycznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku sp. z o.o.

  Spółka Celowa UMB - LOMIRT

  Okręgowa Izba Lekarska w Białymstoku

  Samasz

  Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA
  Biameditek Sp. z o.o
  B-Braun
  Szczególne podziękowania za pomoc w zakupie i wyposażeniu karteki:
  Piotr Kołos
  Paweł Bondar
  Ryszard Hodun
   

  Stowarzyszenie Przyjaciół Kardiochirurgii

  52 1020 1332 0000 1302 0905 8233 (BANK PKO BP)

  kod BIC (SWIFT): BPKOPLPW Nr IBAN: PL 52 1020 1332 0000 1302 0905 8233 (wpłaty zagraniczne)

  z dopiskiem „Pomoc Ukrainie”

   

   
  Powrót