Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Dr hab. Łukasz Kuźma otrzymał stypendium MEiN dla Wybitnych Młodych Naukowców

    03.07.2023 15:47
    Autor: Administrator UMB

    Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało 230 Stypendiów dla Wybitnych Młodych Naukowców. Wśród wyróżnionych osób znalazł się dr hab. Łukasz Kuźma z Kliniki Kardiologii Inwazyjnej. Ministerstwo doceniło tym samym jakość prowadzonych przez niego badań oraz cały dotychczasowy dorobek naukowy.

    Dr hab. n. med. Łukasz Kuźma – lekarz kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ukończył studia z zakresu Zdrowia Publicznego oraz Zarządzania i Finansów jak również Oceny Technologii Medycznych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Obecnie pracuje jako adiunkt w Klinice Kardiologii Inwazyjnej, a swoją działalność naukową sytuuje na pograniczu kardiologii oraz zdrowia publicznego, skupiając się na analizie big data. Był inicjatorem oraz twórcą krajowych projektów badawczych BIA-WAD Registry oraz BIA-ACS Registry. W kolejnych latach był głównym badaczem ośrodka w międzynarodowych komercyjnych oraz finansowanych z NCN i KBN projektach m.in.: MASTER trial, DEB vs Thin-DES in DES-ISR, CRACK Registry oraz AF-CAD Białystok Coronary Project.

    Od 2019 roku eksploruje zagadnienia związane z środowiskowymi determinantami chorób sercowo-naczyniowych oraz zmianami klimatycznymi. Na stałe współpracuje z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach oraz Center for Cardiovascular Science, University of Liverpool w Wielkiej Brytanii, jak również Charles University of Prague w czeskiej Pradze. Od 2021 kieruje międzynarodowym zespołoem w ramach projektu „EP-PARTICLES study” http://www.polishsmog.com.

    Rezultatem aktywności naukowej dr hab. n. med. Łukasza Kuźmy jest autorstwo ponad 60 publikacji naukowych, a także 80 wystąpień oraz wykładów na krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Obecnie jest promotorem czterech dysertacji doktorskich. Jego sumaryczny IF wynosi 163,5 (4792 punkty MEiN), a indeks Hirsha – 10 (9). Kilkukrotnie otrzymał nagrody na konferencjach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego za najlepsze doniesienia oryginalne.

    Powrót