Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
 • Aktualności

  Eksperci UMB o kleszczowym zapaleniu mózgu

  28.03.2024 15:08
  Autor: Administrator UMB

  Eksperci UMB z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji: prof. dr hab. Anna Moniuszko-Malinowska i prof. dr hab. Joanna Zajkowska ostrzegały przed kleszczowym zapaleniu mózgu na antenie TVP 3 Białystok.

  Prof. Zajkowska poinformowała, że w 2023 roku w Polsce odnotowano aż 659 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu, a łagodna zima, wysokie skoki temperatur wczesną wiosną sprzyjają bytowaniu kleszczy.

  Prof. Moniuszko-Malinowska ostrzegała, że kleszcze pojawiają się już nie tylko w lasach i parkach, ale również w przydomowych ogródkach i w miastach. Aby skutecznie ochronić się przed zakażeniem prof. Moniuszko-Malinowska radzi się zaszczepić. Konieczne jest przyjęcie 3 dawek szczepienia pierwotnego oraz dawek przypominających co 3-5 lat. Zaszczepienie zimą lub wczesną wiosną zapewnia ochronę już od początku aktywności kleszczy, czyli od kwietnia do października.

  Kleszczowe zapalenie mózgu to ostra choroba wirusowa, która często wiąże się z powikłaniami neurologicznymi. U części osób zakażonych dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Może też dojść do zapalenia rdzenia kręgowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

   

  Materiał z ekspertami UMB w TVP 3 Białystok

   

  Powrót