Uniwersytet Medyczny w Białymstoku znalazł się wśród 9 uczelni medycznych, które są beneficjentami wsparcia inwestycji dotyczących obiektów dydaktycznych, finansowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Ministerstwo Zdrowia zakończyło się proces oceny wniosków złożonych w konkursie na „Inwestycje związane z modernizacją i doposażeniem obiektów dydaktycznych w związku ze zwiększeniem limitów przyjęć na studia medyczne”.
Jak informuje MZ na swojej stronie internetowej: spośród 11 złożonych wniosków, po ocenie formalnej oraz horyzontalnej i szczegółowej – rekomendowano do objęcia wsparciem 9 aplikacji na łączną kwotę 1 709 999 573 zł. Zgodnie z tą informacją, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzyma wsparcie w wysokości 190 mln, tak jak uczelnie medyczne w Łodzi, Katowicach, Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu i Gdańsku.
Dzięki dofinansowaniu z KPO, UMB realizować będzie przedsięwzięcie: „Budowa, modernizacja i doposażenie obiektów dydaktycznych do celów kształcenia przedklinicznego w związku ze zwiększeniem limitów przyjęć na studia medyczne w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku”. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 231 648 449 zł (podatek VAT nie jest wydatkiem kwalifikowalnym, zostanie sfinansowany ze środków własnych Uczelni).
Przedsięwzięcie obejmuje 14 różnych projektów. Największe z nich to budowa Centrum Dydaktyczno-Egzaminacyjnego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Centrum Pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - budynku dydaktycznego i centrum symulacji medycznych.
Pieniądze mają zostać przeznaczone także na doposażenie jednostek dydaktycznych UMB w aparaturę i sprzęt do celów dydaktycznych, a także na wdrożenie nowych - opartych na technologiach cyfrowych - rozwiązań w zakresie nauczania. Kolejny projekt to cyfryzacja procesów administracyjnych związanych z zarządzaniem uczelniami medycznymi.