Razem z NAWA i Politechniką Poznańską ku jeszcze lepszej współpracy z Uniwersytetem Europejskim EUNICE – taki wniosek płynie ze spotkania przedstawicieli wszystkich trzech instytucji, które odbyło się na UMB w dniach 10-11 marca 2025 r. i koncentrowało się na realizacji projektu valuEU. To kolejny krok w umacnianiu obecności Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w sojuszu Uniwersytetów Europejskich EUNICE. Dzięki wsparciu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) oraz ścisłej współpracy z Politechniką Poznańską, UMB może jeszcze mocniej zaznaczyć swoją obecność w strukturach EUNICE.
Wzmocnienie współpracy w ramach EUNICE
W spotkaniu udział wzięli oficjalni partnerzy projektu z Politechniki Poznańskiej (prof. Mariusz Głąbowski Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej, Marta Malepszak - Kierownik Działu ds. Uniwersytetu Europejskiego Politechniki Poznańskiej, Michał Weissenberg - EUNICE IT Board Leader, Jolanta Sokołowska – Specjalista Działu ds. Badań i Projektów), przedstawicielka EUNICE (Sekretarz Generalna Magdalena Sikorska) oraz przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (dr Piotr Kępski – Dyrektor Biura Programów dla Instytucji oraz Paweł Skubida – Opiekun programu Wsparcie Uniwersytetów Europejskich NAWA).
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku znalazł się w gronie beneficjentów programu NAWA Wsparcie Uniwersytetów Europejskich, a otrzymane dofinansowanie w wysokości 1 979 991,24 PLN umożliwi zwiększenie obecności UMB w Uniwersytecie Europejskim EUNICE. Nagrodzony wniosek projektowy valuEU został napisany przez pracowników Działu Współpracy Międzynarodowej: Sylwię Klepacką oraz Jakuba Wszeborowskiego, przy ścisłej współpracy z pracownikami Działu ds. Uniwersytetu Europejskiego Politechniki Poznańskiej – lidera EUNICE. Politechnika Poznańska jest także oficjalnym Partnerem projektu.
Projekt „valuEU” zwiększa potencjał UMB do działania w ramach Uniwersytetu Europejskiego EUNICE. Zaplanowane zadania w projekcie dotyczą m.in.: przygotowania i upowszechniania wspólnych publikacji naukowych z badaczami z Sojuszu EUNICE, przeprowadzenia interdyscyplinarnych szkoleń dla przedstawicieli uczelni tworzących EUNICE realizowanych przez wysoko wykwalifikowaną kadrę UMB, organizację wzajemnych wymian doktorantów i pracowników oraz realizacje kampanii promocyjnej w mediach społecznościowych i promocji UMB na stoisku EUNICE podczas międzynarodowych konferencji i targów edukacyjnych.
Napisaliśmy bardzo ambitny projekt, który nakreśla nam współpracę z EUNICE w 2-letniej perspektywie. 5 zaproponowanych zadań dotyczy każdego strategicznego obszaru uczelni: mamy zadania z obszaru dydaktycznego (organizacja specjalistycznych, merytorycznych szkoleń), promocyjnego (kampania internetowa i uczestnictwo w targach). Nie zapomnieliśmy także o osobach zarządzających, bo realizacja projektów o takim zasięgu współpracy jest niezwykle wymagająca. Przeszkolimy się z uznanych na świecie, certyfikowanych metodyk zarządzania ryzykiem, twórczego rozwiązywania problemów czy zarządzania zmianą. Mamy także jedno z ważniejszych zadań, które ugruntuje współpracę na gruncie nauki tj. sfinansowanie publikacji naukowych na linii UMB - wybrana uczelnia Sojuszu EUNICE. W tym zadaniu aktywnie wspiera nas prof. Anna Moniuszko Malinowska - mówi Sylwia Klepacka z Działu Współpracy Międzynarodowej.
Spotkanie rozpoczęło się oficjalnym przywitaniem gości przez dr. Tomasza Maliszewskiego, Kierownika Działu Współpracy Międzynarodowej UMB. Po części powitalnej uczestnicy mieli okazję zwiedzić historyczny Pałac Branickich oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, co pozwoliło na poznanie bogatego dziedzictwa uczelni. Jednak najważniejszym punktem agendy były prezentacje dotyczące potencjału UMB w zakresie współpracy międzynarodowej oraz znaczenia udziału w sojuszu EUNICE European University.
Jakub Wszeborowski i Sylwia Klepacka przybliżyli działania Działu Współpracy Międzynarodowej UMB oraz cele projektu „valuEU”. Marta Malepszak z Politechniki Poznańskiej zaprezentowała potencjał EUNICE oraz rolę Politechniki Poznańskiej jako oficjalnego partnera projektu. Prof. Anna Moniuszko-Malinowska oraz ponownie Sylwia Klepacka przedstawiły szczegóły projektu „valuEU”, koncentrując się na planowanych działaniach i współpracy w obszarze publikacji naukowych.
Głos zabrał także przedstawiciel Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) – Dyrektor Biura Programów dla Instutucji dr Piotr Kępski, który podkreślił znaczenie projektu dla międzynarodowej współpracy akademickiej.
Rektor UMB, prof. dr hab. Marcin Moniuszko wyraził uznanie dla inicjatywy oraz perspektyw rozwoju uczelni w ramach sojuszu EUNICE.
My zawsze - jako Uniwersytet Medyczny w Białymstoku sięgaliśmy wysoko. Kiedy zobaczyliśmy, że możemy te nasze programy badawcze, edukacyjne, połączyć, za co od początku jestem bardzo wdzięczny całej ekipie Politechniki Poznańskiej, kiedyś jeszcze na lokalnym podwórku, teraz już na europejskim, za tę otwartość, dzięki czemu możemy być dziś w tym miejscu, w którym jesteśmy. - mówił Rektor UMB, prof. Marcin Moniuszko.
Wielkie gratulacje dla naszej ekipy, która z kolei udała się do Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej z prośbą o wsparcie tego projektu i tej współpracy. Bo my absolutnie widzimy w tym partnerstwie korzyść, która jest dla wszystkich. (...) Nas interesuje rzeczywista aktywność badawcza i tutaj projekt, który omawiamy, który dzięki Państwa pozytywnej rekomendacji (grant NAWA - przyp. red) mamy możliwość realizować w Uniwersytecie Medycznym razem z Politechniką Poznańską jest niesamowitą okazją do zacieśnienia współpracy z EUNICE. Cieszymy się bardzo, że uwzględnione są tam te trzy komponenty: edukacyjny, badawczy i organizacyjny. Widzimy tu bardzo dużo możliwości. - dodał Rektor.
Plan współpracy na najbliższe miesiące
Najbliższe miesiące to rozwój właśnie uruchomionych zadań – mobilności, szkoleń, publikacji naukowych. UMB będzie pracował nad intensyfikacją współpracy z siecią EUNICE, które w wymiarze strategicznym, zaowocują zwiększeniem obecności w Sojuszu.
Program jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu pn. Wsparcie sojuszy Uniwersytetów Europejskich o numerze FERS.01.05-IP.08-0219/23 (Projekty FERS ).