Uniwersytet Medyczny w Białymstoku rozpoczyna kształcenie nauczycieli na studiach podyplomowych z zakresu edukacji zdrowotnej. To nowy przedmiot, który pojawi się od 1 września w polskich szkołach. Ministerstwo Edukacji Narodowej zleciło UMB i 10 innym uczelniom w kraju realizację kwalifikacyjnych studiów podyplomowych przygotowujących do nauczania edukacji zdrowotnej.
Jest to dla nas ogromne wyzwanie, ale jednocześnie zaszczyt, że zostaliśmy przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dostrzeżeni jako uczelnia, która sprosta kształceniu nauczycieli w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia podyplomowe są finansowane właśnie przez MEN, trwają 3 semestry. Są skierowane do aktywnych zawodowo nauczycieli zarówno szkół podstawowych, jak i szkół ponadpodstawowych. Łącznie będzie to ponad 1200 godzin zajęć, z czego bezpośrednio z osobą prowadzącą - 390 godzin. Zajęcia będą prowadzone przez specjalistów z określonych dziedzin – mówił dzisiaj (17 marca 2025r.) na konferencji prasowej prof. Janusz Dzięcioł, Prorektor ds. szpitali klinicznych i kształcenia podyplomowego UMB.
Wymagania szczegółowe dotyczące wiedzy i umiejętności, jakie mają zdobyć nauczyciele ujęte zostały w 11 działach tematycznych: wartości i postawy, zdrowie fizyczne, aktywność fizyczna, odżywianie, zdrowie psychiczne, zdrowie społeczne, dojrzewanie (tylko w szkołach podstawowych), zdrowie seksualne, zdrowie środowiskowe, internet i profilaktyka uzależnień, system ochrony zdrowia (tylko w szkołach ponadpodstawowych).
To są obszary, które zostały nakreślone przez Ministerstwo. Nasi specjaliści zgłosili akces do prowadzenia tych zajęć, więc będziemy pracowali najlepszymi siłami, jakie mamy. 390 godzin to jest taki plan podstawowy, natomiast ta większa liczba godzin wynika z tego, że mamy też ćwiczenia w grupach 10 osobowych. Dodatkowo w każdym przedmiocie będzie część godzin wydzielonych na metodykę nauczania – mówiła kierownik studiów podyplomowych, prof. Małgorzata Żendzian-Piotrowska z Wydziału Nauk o Zdrowiu. To na tym wydziale odbywać się będą studia podyplomowe Edukacja zdrowotna. Prof. Żendzian-Piotrowska podkreślała, że medycyna opiera się na faktach. My chcemy przekazać tę wiedzę medyczną opartą na faktach i na wiarygodnych źródłach, i pokazać te wiarygodne źródła, które naprawdę młodzież powinna poznać, a nie cały szum internetowy wokół tak różnych tematów.
Edukacja zdrowotna to nieobowiązkowy przedmiot, który zastąpi Wychowanie do życia w rodzinie, i będzie realizowany począwszy od roku szkolnego 2025/2026 w szkołach podstawowych w klasach IV–VIII oraz w szkołach ponadpodstawowych (w liceum ogólnokształcącym, technikum oraz branżowej szkole I stopnia).
To edukacja, która będzie poruszała zagadnienia, problemy dotyczące przede wszystkim zdrowia. Myślę, że jednym z takich bardzo ważnych aspektów jest między innymi zdrowe odżywianie. Ja oczywiście ze swojej strony bardzo zachęcam do tego, by rodzice, mimo że jest to przedmiot nieobowiązkowy, wyrazili zgodę i wolę, by młodzież na ten przedmiot uczęszczała. Myślę, że w ferworze XXI wieku ważnym jest to, by młodzież, jeśli chodzi o edukację zdrowotną w szerokim tego słowa znaczeniu, mogła korzystać z wiedzy specjalistów. Ci specjaliści będą kształcić się między innymi tutaj – w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku – mówiła na konferencji prasowej Podlaska Kurator Oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło.
Prof. Janusz Dzięcioł zwrócił uwagę, że Edukacja zdrowotna to część ważnej misji, jaką ma do spełnienia Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, czyli promocji zdrowia i zdrowego stylu życia, a także profilaktyki zdrowotnej.
Studia dla nauczycieli są bezpłatne. Uczelnia przygotowała 70 miejsc. Rejestracja ruszy w tym tygodniu i odbywać się będzie elektronicznie poprzez IRK (system Internetowej Rejestracji Kandydatów). Zgodnie z ustalonym regulaminem, z jednej szkoły mogą zostać przyjęte maksymalnie 3 osoby. Zajęcia rozpoczną się w połowie kwietnia. Wkrótce więcej informacji dot. rejestracji na naszej stronie internetowej.