Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Paradoksy historią podszyte.
 • Ostatnia zmiana 12.07.2018 przez Medyk Białostocki

  Paradoksy historią podszyte

   

     
     
   

  Majowe klimaty

  Maj - miesiąc generalnie niedoceniany, choć i momentami przeceniany. Każdy z nas ma skojarzenia majowe, w większości pewnie jednak przyjemne, pachnące, słoneczne.

   

                              Prof. Adam Czesław Dobroński 

  od prawie 40 lat zajmuje się historią Białegostoku i regionu.  Jest autorem licznych publikacji naukowych, redaktorem historycznych rubryk prasowych. Przywrócił Białemustokowi pamięć o Prezydencie RP Ryszardzie Kaczorowskim 

     
   

  Oszukany do już oszukanych

  Ta plaga miała się dobrze bez względu na czas i miejsce. W każdym systemie nie brakowało i nie brakuje oszustów, ale i naiwnych także.

   

  Gawęda o strachach

  Człowiek musi się ponoć czegoś bać. Nie tak okrutnie, by go strach sparaliżował, ale na tyle poważnie, by pamiętał, że nie żyje w raju, niekoniecznie jest ulubieńcem bogów i bożyszczem tłumów.

     
   

  Lwowskie klimaty

  Często, no może dość często, odwołujemy się do obyczajów wileńskich, ewentualnie grodzieńskich. Bo tam nam blisko.

   

  Cmentarz - kirkut - mizar

  Czy godzi się w periodyku wydawanym przez Uniwersytet Medyczny pisać o cmentarzach? Nie mam wątpliwości, że tak i wcale nie w opozycji do misji ratowania życia ludzkiego. Bo jednak przychodzi taki moment, że odchodzimy na zawsze z tego padołu łez, ale i szczęścia.

     
    

  Dywagacje pomnikowe

  Uprzedzam P.T. Czytelników, że słowo dywagacje oznacza wywody odbiegające od głównego tematu. Mogą one upodabniać się i do ględzenia, czego postaram się uniknąć.

    
     
     
     
     
     
     
     

   

   

  Hej, Podlasiak ci ja! 

  Świętujemy pięćsetlecie województwa podlaskiego, a w następnym roku kolejny jubileusz, tym razem skromniejszy, bo piętnastolecia województwa podlaskiego.

   

   

  Byli sobie wielcy królowie 

  Na pytanie o króla najbardziej podlaskiego odpowiedź wydaje się być prosta, ale w naszych dziejach ojczystych nawet wszystko co oczywiste, bywa kontestowane

   

   

  Byli sobie królowie (2) 

  Przed miesiącem napisałem o wielkich królach i tamten odcinek zakończyłem na Stefanie Batorym oraz okolicznościach jego śmierci (miał za wielu lekarzy?).

   

   

  Królowie w Białymstoku 

  Krótki przegląd Królewskich Mości Rzeczypospolitej chcę zakończyć „karetą”. W tym przypadku będzie jednak czwórka szulerska, bo z jednym niedoszłym królem, a każdy inszego pokroju.

   

   

  Wielcy i naprawdę wielcy

  Zaiste powiadam wam, że trudno jest ocenić postacie wpisane w historię. Niektóre z owych person miały tylko swoje przysłowiowe pięć minut, często jako wynik przypadku, a nie znojnej pracy lub talentów na miarę Mount Everestu.

   

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.