Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wystartował Strategmed. Szansa na wsparcie badań.
 • Ostatnia zmiana 21.01.2013 przez Medyk Białostocki

  Wystartował Strategmed. Szansa na wsparcie badań

  Rusza „Strategmed” – wart 800 mln zł program przeznaczony do rozwoju badań dotyczących walki z chorobami cywilizacyjnym.

  Europa się starzeje. W 1990 r. zaledwie 13,9 proc. społeczeństwa miało więcej niż 65 lat. W 2030 r.- wg GUS - odsetek ten będzie wynosił 23,8 proc. To oznacza, że należy spodziewać się systematycznego wzrostu zachorowań na choroby cywilizacyjne

  –Choroby cywilizacyjne to dziś wyzwanie dla całego świata nauki, dlatego prace nad nimi znalazły się w Krajowym Programie Badań. Realizując go polscy naukowcy nie tylko włączą się do światowej rywalizacji w tej dziedzinie, ale także w co wierzę, będą mieli trwały wkład w efekty badań, które przyczynią się do poprawy jakości życia nas wszystkich– mówi prof. Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Przeczytaj jeszcze: Minister Barbara Kudrycka - więcej dla najlepszych

  Strategmed będzie realizowany do 2017 roku. Realizator programu, czyli Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, chce finansować takie badania naukowe i prace rozwojowe, które będą się skupiać wokół czterech obszarów współczesnej medycyny: kardiologii i kardiochirurgii, onkologii, neurologii oraz medycynie regeneracyjnej. W sumie zaplanowano trzy nabory projektów do konkursu. Budżet pierwszego, właśnie ogłoszonego nabory, wynosi 360 mln zł.

  - Liczymy, że program Strategmed nie tylko będzie wsparciem dla tworzenia nowych polskich technologii medycznych, ale także umożliwi transfer wiedzy w zakresie profilaktyki, diagnostyki, terapii i rehabilitacji z polskich instytucji naukowych do placówek zdrowia i gospodarki– wyjaśnia prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.

  opr. bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.