Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Rok 2013 .
  • Ostatnia zmiana 27.04.2016 przez Dziekanat Wydziału Farmaceutycznego

Rok 2013

03.03.2013 r.- Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, zorganizował warsztaty naukowe dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie ze szkół gimnazjalnych i liceów z Białegostoku, oraz województwa podlaskiego uczestniczyli w ponad czterogodzinnych zajęciach laboratoryjnych.

Warsztaty: "Chemia w naszym życiu"

1. temat: Chemia wody - Zakład Chemii nieorganicznej i Analitycznej i Zakład Analizy Instrumentalnej.
    2. temat: Właściwości chemiczne wybranych pierwiastków i związków chemicznych, rozdzielanie mieszanin - Zakład Chemii Medycznej.
    3. temat: Fascynujące właściwości układów koloidowych. Sztuczna nerka - praktyczne wykorzystanie zjawiska dializy. Spektakularne doświadczenia ilustrujące interakcję światła z materią - Zakład Chemii Fizycznej.
    4. temat: Pachnące laboratorium - Zakład Farmakognozji.
    5. temat: Wykrywanie zafałszowań w żywności - Zakład Bromatologii.

• 20.04.2013 r.- Odbyło się drugie spotkanie uczniów w ramach projektu: "Warsztaty naukowe dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych".

Warsztaty: "Różne komórki, a jeden mechanizm od DNA do białek"

1. temat: Od DNA do białek - Zakład Biochemii Farmaceutycznej.
    2. temat: Różnorodność typów komórek w organizmie człowieka. Funkcjonowanie laboratorium histologicznego - Zakład Histologii i Cytofizjologii
    3. temat: Sprawdź, czy choroba nie weszła Ci w krew -  Zakład Diagnostyki Biochemicznej, Zakład Diagnostyki Hematologicznej, Zakład Laboratoryjnej Diagnostyki Biochemicznej.
    4. temat: Identyfikacja pasożytów człowieka w mikroskopie optycznym i fluorescencyjnym. Bioróżnorodność komórek roślinnych - Zakład Biologii Farmaceutycznej.

• 18.05.2013 r. - Trzecie spotkanie uczniów, na zajęciach warsztatów naukowych.

Warsztaty: "Substancje organiczne w farmacji i kosmetologii"

1. temat: Chemia organiczna w probówce - Zakład Chemii Organicznej.
    2. temat: Ekstrakcja produktów naturalnych - Zakład Syntezy i Technologii środków Leczniczych.
    3. temat: Zróbmy kosmetyki z roślin - Samodzielna Pracownia Kosmetologii.
    4. temat: Jak zrobić tabletki i żelki z witaminą C, oraz udzielić porad pacjentowi w aptece - Zakład Farmacji Stosowanej.

• 15.06.2013 r.- Czwarte spotkanie uczniów na zajęciach warsztatów naukowych.

Warsztaty: "Lek - pomoc, czy zagrożenie"

1. temat: Wędrówka leku po naszym organizmie. W dążeniu do ideału - anoreksja. Współczesne metody leczenia - Zakład Farmakodynamiki.
    2. temat: Farmakoterapia monitorowana - po co i dlaczego? Sposoby wykrywania leków i oceny ich działania - Zakład Farmakoterapii Monitorowanej.
    3. temat: Zagrożenia wynikające z zażywania leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych - Zakład Toksykologii.
    4. temat: Fizjologiczne podstawy zdrowego trybu życia. W rytmie serca. Wokół ciała - Zakład Fizjologii i Patofizjologii Doświadczalnej.

• 25.09.2013 r.- Na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej odbyło się spotkanie edukacyjne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych z Białegostoku i okolic, uczestniczących w projekcie: "Uczeń online".

Wykład: pt.: "Trucizny wokół nas" przeprowadziła dr hab. Małgorzata Brzóska (Zakład Toksykologii).

• 15.11.2013 r.- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, reprezentowany przez Dziekana Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej - prof. dr hab. Elżbietę Skrzydlewską i II Liceum Ogólnokształcące im. Polonii i Polaków na Świecie, reprezentowane przez Dyrektora mgr Wojciecha Walulika, podpisali list intencyjny o wzajemnej współpracy.

Strony zadeklarowały chęć współpracy, która przyczyni się do zwiększenia dostępu do wiedzy, z zakresu nauk medycznych i farmaceutycznych, oraz  jej popularyzacji wśród uczniów.

• 23.11.2013 r.- Na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej gościliśmy licealistów klas I z III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Uczniowie uczestniczyli w:

1. wykładzie: przeprowadzonym przez prof. dr hab. Dariusza Pawlaka z Zakładu Farmakodynamiki pt.: "Dopalacze - cudowna alternatywa codzienności"

2. warsztatach naukowych:

-   Zakład Farmakognozji: "Pachnące laboratorium".

-   Zakład Fizjologii i Patofizjologii Doświadczalnej: "Fizjologiczne podstawy zdrowego trybu życia".

-   Zakład Diagnostyki Hematologicznej, Zakład Laboratoryjnej Diagnostyki Klinicznej: "Sprawdź, czy choroba nie weszła Ci w krew".