Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Rok 2014 .
  • Ostatnia zmiana 17.10.2018 przez Dziekanat Wydziału Farmaceutycznego

Rok 2014

Na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej gościliśmy licealistów z drugich klas II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Uczniowie uczestniczyli w:

1. wykładzie przeprowadzonym przez mgr Iwonę Kuźmicz z Samodzielnej Pracowni Kosmetologii pt.: "Pielęgnacja skóry trądzikowej"
    2. warsztatach naukowych :

- Samodzielna Pracownia Kosmetologii pt.: "Kosmetologia - zaczarowana kraina".

- Zakład Chemii Fizycznej pt.: "Sztuczna nerka - praktyczne wykorzystanie zjawiska dializy".

- Zakład Bromatologii pt.: "Nutrikosmetyka w praktyce".

- Zakład Farmacji Stosowanej pt.: "Jak zrobić tabletki i żelki z witaminą C, oraz udzielić porad pacjentowi?"

• 11.03.2014 r. - Wykładowcy Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej przeprowadzili wykłady dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie:

- dr hab. Iwona Radziejewska Zakład Chemii Medycznej pt.: "Mucyny-glikoproteiny żołądka jako jedna z barier chroniących nas przed chorobotwórczym  działaniem Helicobacter pylori"

- dr n.med. Małgorzata Czygier Zakład Diagnostyki Biochemicznej pt.: "Narkotyki, dopalacze pułapką współczesnego świata"

- dr hab Arkadiusz Surażyński Zakład Chemii Leków pt.: "Magia komórki-indywidualizm w tłumie"

Było to pierwsze wyjazdowe spotkanie, z cyklu zaplanowanych, z uczniami zainteresowanymi naukami przyrodniczymi. Kolejne przewidują między innymi udział licealistów w warsztatach naukowych, gdzie samodzielnie będą uczestniczyć w realizacji projektów w ramach zajęć laboratoryjnych.

• W dniach 20.03.2014 r. i 21.03.2014 r. odbyła się Olimpiada Kosmetologiczna, w której wzięły udział uczennice białostockich gimnazjów.

Pierwszy etap miał miejsce w VII Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Rozpoczął się rozwiązaniem testu z wiedzy kosmetologicznej, następnie uczestniczki przedstawiły swoje pomysły na "Letnią stylizację nastolatki", w formie prezentacji multimedialnej.

Drugi etap odbył się na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku w Samodzielnej Pracowni Kosmetologii Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej. Polegał on na praktycznym wykonaniu makijażu w "Letniej stylizacji nastolatki".

• 22.03.2014 r. - odbyły się warsztaty naukowe dla uczniów klas drugich i trzecich II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie. Uczniowie mieli możliwość samodzielnie uczestniczyć w następujących  projektach badawczych:

-  Klasa II:

-  wykład do zajęć:  prof. dr hab. Barbara Malinowska Zakład Fizjologii i Patofizjologii Doświadczalnej pt.: "Fizjologia i farmakologia układu krążenia"

zajęcia laboratoryjne Zakład Fizjologii i Patofizjologii Doświadczalnej.

-  wykład do zajęć:  dr Agnieszka Augustyniak Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej pt.: "Właściwości i budowa związków kompleksowych i

ich znaczenie w funkcjonowaniu organizmu, oraz wykorzystanie diagnostyczno-terapeutyczne"

zajęcia laboratoryjne Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej.

-  Klasa III:

- wykład do zajęć:  dr hab. Anna Galicka Zakład Chemii Medycznej pt.: "Identyfikacja predyspozycji genetycznych u ludzi"

zajęcia laboratoryjne Zakład Chemii Medycznej.

- wykład do zajęć: dr n. farm. Irena Bruzgo Zakład Chemii Organicznej pt.: "Badanie związków organicznych wielofunkcyjnych z wykorzystaniem                          różnych technik badawczych i ich znaczenie biomedyczne"

zajęcia laboratoryjne Zakład Chemii Organicznej.

• 05.04.2014 r.- Na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej gościliśmy licealistów z pierwszych klas II Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach. Uczniowie uczestniczyli w:

- wykładzie przeprowadzonym przez dr hab Małgorzatę Brzóskę z Zakładu Toksykologii pt.: "Zagrożenia dla zdrowia wynikające z niewłaściwego                    stosowania leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych"

- warsztatach naukowych:

-   Zakład Biologii Farmaceutycznej pt.: "Identyfikacja pasożytów człowieka w mikroskopie optycznym i fluorescencyjnym".

-   Zakład Biochemii Farmaceutycznej pt.: "Od DNA do Białka".

-   Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej i Zakład Analizy Instrumentalnej pt.: "Kompleksy w chemii i medycynie".

-   Zakład Toksykologii pt.: "Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe - szybka pomoc czy zagrożenie dla zdrowia?"

• 08.04.2014 r.- Wykładowcy Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej przeprowadzili wykłady dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie:

-   dr n. med. Karolina Orywal, Zakład Diagnostyki Biochemicznej pt.: "Nie daj się wyprowadzić z równowagi... kwasowo-zasadowej"

-   mgr Iwona Kuźmicz, Samodzielna Pracownia Kosmetologii pt.: "Pielęgnacja skóry trądzikowej"

-   dr hab. Wojciech Miltyk, Samodzielna Pracownia Analizy Leków pt.: "Angiogeneza- jako cel terapii nowotworów"

• 22.11.2014 r. na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej gościliśmy licealistów klas pierwszych z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Uczniowie uczestniczyli w :

1.  wykładzie przeprowadzonym przez dr hab. Arkadiusza Surażyńskiego pt.: "Komórka. Mikro Życie w Makro Świecie"

2. warsztatach naukowych :

- Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej pt.: "Kompleksy w chemii i medycynie"

- Zakład Chemii Medycznej pt.:  "Właściwości chemiczne wybranych pierwiastków i związków chemicznych; rozdzielanie mieszanin"

- Zakład Farmacji Stosowanej pt.: "Jak zrobić tabletki i żelki z witaminą C oraz jak udzielić porad pacjentowi w aptece"

- Zakład Diagnostyki Biochemicznej, Zakład Diagnostyki Hematologicznej, Zakład Laboratoryjnej Diagnostyki Klinicznej pt.: "Sprawdź czy choroba nie
           weszła Ci w krew"
          -
    Zakład Chemii Leków pt.: "Magia komórki w praktyce czyli droga z laboratorium do apteki"