Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
 • Aktualności

  30 ekspertów z całego świata spotkało się na UMB aby rozmawiać o terapii borowo-neutronowej w leczeniu nowotworów.

  22.05.2017 16:44
  Autor: Administrator UMB

   

  Na warsztaty naukowe do Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przyjechali specjaliści z Finlandii, Japonii, Argentyny, Rosji, Włoch
  i Polski. Reprezentują różne ośrodki naukowe. Łączy ich fakt, że specjalizują się w leczeniu nowotworów metodą BNCT (borowo-neutronową).

  Współgospodarzem konferencji wspólnie z UMB jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku. To właśnie tam znajduje się jedyny w Polsce reaktor jądrowy „Maria” 

  Jak powiedziała dr hab. Ewa Sierko z Zakładu Radioterapii Białostockiego Centrum Onkologii oraz z Kliniki Onkologii UMB, historia leczenia metodą borowo-neutronową sięga lat 50 XX wieku. Obecnie przeżywa renesans i stąd potrzeba wymiany doświadczeń. Ta technika leczenia wzbogacana jest m.in. nanocząsteczkami. Leczenie metodą borowo-neutronową polega w uproszczeniu na dostarczeniu do organizmu chorego pacjenta izotopu boru, który to ma trafić do komórek nowotworowych. Następnie pacjent zostaje napromieniowany neutronami, które powodują rozpad boru. W ten sposób przy pomocy nagromadzonej energii niszczone są chore komórki. Koszt leczenia pacjenta metodą borowo-neutronową wynosi około 30-40 tys. euro. Technikę tę praktykuje się w przypadku nowotworów trudnych do zoperowania ze względu na lokalizację (głowy i szyi), radioopornych, oraz wymagających ponownej radioterapii. Według informacji przedstawionych podczas warsztatów przez ich uczestników, dzięki terapii borowo-neutronowej, pacjentom chorym na nowotwór udawało się przedłużyć życie od 3 do 8 lat.

  Powrót