• Aktualności

  NCBiR przyznał UMB 796 250 zł na realizację projektu z Programu Współpraca Polska-Turcja

  06.06.2019 15:36
  Autor: Administrator UMB

   

  Zespół naukowy Zakładu Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji UMB pod kierownictwem prof. dr hab. Marcina Moniuszki wraz z partnerami z Zakładu Biologii Molekularnej, Hacettepe University w Ankarze (Turcja) pod kierownictwem prof. Cagatay Karaaslan, pozyskali fundusze na realizację projektu badawczego pt. "Ocena mechanizmów zaangażowanych w uwalnianie MMP oraz TIMP w odpowiedzi na alergen z komórek nabłonka i jego wpływ na przebudowę dolnych dróg oddechowych" o akronimie MT-REMOD, finansowany w ramach trzeciego programu współpracy polsko-tureckiej ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz TUBITAK.

   

  Wysokość przyznanej dotacji to 279 506,106 EUR. Na kwotę tą składa się 720 000,- TL przyznanych dla strony Tureckiej oraz 796 250,- PLN przyznanych dla UMB.

  Projekt jest dodatkowo wspierany przez zespół prof. dr hab. Mileny Sokołowskiej z prestiżowego Swiss Institute of Allergy and Asthma Research (Davos) Szwajcaria (profesora wizytującego UMB).

  Realizacja zaplanowanych zadań badawczych ma pomóc w zrozumieniu mechanizmów w jakich alergeny indukujące stan zapalny dolnych dróg oddechowych powodują przebudowę płuc prowadzących do powstania nieodwracalnych zmian w ich strukturze, w procesie nazywanym remodelingiem. Proces ten obserwowany jest m.in. u osób z astmą i związany jest z gorszym przebiegiem klinicznym choroby. Wczesne wykrywanie, rozpoznanie i zapobieganie remodelingowi może zmniejszyć nasilenie choroby, a także poprawić kontrolę astmy.

  Badanie prowadzone będzie w trzech głównych obszarach:

  • badanie laboratoryjne - wykorzystujące najnowocześniejsze modele hodowli komórkowej i inżynierii genetycznej (realizowane przez stronę Turecką - koordynator prof. Cagatay Karaaslan);
  • badanie laboratoryjne wykorzystujące materiał pobrany od pacjentów z astmą (realizowane przez stronę Polską - koordynator prof. Marcin Moniuszko);
  • badanie wykorzystujące modele zwierzęce (realizowane przez stronę Polską - koordynator dr Andrzej Eljaszewicz). Celem projektu jest również nawiązanie długofalowych relacji naukowych ze stroną Turecką oraz wymiana wzajemnych doświadczeń poprzez dwustronne wizyty studyjne naukowców.
  Powrót