Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.

Na UMB powstanie Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej

18.09.2023 16:13
    Autor: Administrator UMB
    Mapa Polski z Regionalnymi Centrami CyfrowymiNa to przedsięwzięcie Uczelnia pozyskała blisko 30 mln złotych z Agencji Badań Medycznych. Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych inicjatyw, projekt UMB uzyskał wysoką czwartą lokatę.
    Ten ambitny projekt przyniesie zmiany w medycynie cyfrowej i opiece nad pacjentami, tworząc nowe modele diagnostyczne i terapeutyczne poprzez wykorzystanie technologii uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.
    Wizją Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej (RCMC) jest kreowanie innowacyjnego ekosystemu badań biomedycznych i systemów ochrony zdrowia, który integruje zaawansowane technologie sztucznej inteligencji, nowatorskie badania medyczne i holistyczne zarządzanie danymi.
    UMB zdobył już znaczne doświadczenie w obszarach takich jak big data i medycyna cyfrowa, obszarach kluczowych dla rozwoju medycyny. Dotychczasowe osiągnięcia obejmują stworzenie jednego z najbardziej zaawansowanych ośrodków medycyny cyfrowej w Polsce, wraz z nowoczesnym biobankiem i laboratorium genomicznym. Wspierane zewnętrznymi środkami, osiągnięcia te świadczą o potencjale UMB do dalszego rozwoju w tych dziedzinach. Kluczowym elementem dotychczasowej pracy jest system informatyczny PolMed-AI, stworzony w ramach projektu "Centrum Sztucznej Inteligencji przy UMB". System ten integruje różne typy danych - fenotypowe, omiczne, w tym genomiczne, oraz dane obrazowe - i gromadzi dane z różnych badań rejestrowych. Dzięki temu systemowi naukowcy z UMB są w stanie analizować i powiązać informacje kliniczne z biologicznymi próbkami pacjentów przechowywanymi w Biobanku UMB. Uczelnia będzie rozbudowywać ten system, zwłaszcza pod względem rodzaju i zakresu danych, które może obsługiwać. Planuje także integrację systemu z systemami uniwersyteckich szpitali klinicznych oraz opracowanie modułu dostosowanego do potrzeb lekarzy, aby zwiększyć komfort użytkowania i funkcjonalność systemu. Projekt obejmuje wiele etapów, w tym zaangażowanie personelu i zapewnienie ukierunkowanych szkoleń, adaptację budynku CBI i wyposażenie go tak, aby spełniał wymagania RCMC, zakup i wdrożenie systemów informatycznych, rozbudowę infrastruktury IT wspierającej działania RCMC, uzyskanie certyfikacji ISO dla Biobanku UMB oraz pobranie i przechowywanie materiału biologicznego od pacjentów wraz z wykonaniem analiz sekwencjonowania całego genomu.
    Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej UMB zostanie zlokalizowane w Białymstoku, przy ul. Waszyngtona (róg z ulicą Wojskową) w Centrum Badań Innowacyjnych UMB.
    "Utworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej w Polsce, będzie niewątpliwie przełomowym momentem w opiece zdrowotnej i medycznych badaniach naukowych w naszym kraju. To ujednolicenie danych będzie katalizatorem przełomowych odkryć, szczególnie w dziedzinie medycyny precyzyjnej. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, takich jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, centra wprowadzą Polskę do ligi światowych liderów w zakresie medycyny cyfrowej. Jestem przekonany, że będą one pełnić rolę katalizatora innowacji w opiece zdrowotnej, redefiniując badania medyczne i opiekę nad pacjentem, wprowadzając tym samym nasz kraj w nową erę medycyny” - ocenia dr Łukasz Szczerbiński, Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Informacja o centrach medycyny cyfrowej oraz lista rankingowa na stronie ABM