Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
 • Aktualności

  25 listopada odbyła się konferencja w ramach I Podlaskiego Dnia Medycyny Prewencyjnej

  29.11.2023 08:31
  Autor: Administrator UMB

   

  25 listopada 2023r. odbyła się konferencja w ramach I Podlaskiego Dnia Medycyny Prewencyjnej organizowana przez Komisję Kształcenia Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku przy współpracy z wykładowcami z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku.

  W ramach konferencji odbyły się wykłady omawiające najnowsze standardy diagnostyki oraz terapii pacjentów z otyłością, cukrzycą oraz rodzinną hipercholesterolemią. Dodatkowo przedstawione zostały sposoby szacowania ryzyka sercowo naczyniowego, które każdy z uczestników mógł użyć w praktyce na przykładowych pacjentach. Każdy wykład połączony był z multidyscyplinarną dyskusją, w której uczestniczyli nie tylko wykładowcy, ale również uczestnicy.

  Prof. dr hab. Monika Karczewska-Kupczewska z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych UMB przedstawiła wykład pod tytułem „Czy możemy już skutecznie zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2 ?”, w którym omówiła zasady rozpoznawania zespołu metabolicznego, znaczenie otyłości w prewencji chorób oraz nowoczesne możliwości leczenia otyłości. Przypadki dotyczące leczenia otyłości w prewencji cukrzycy i jej powikłań przedstawiła Lek. Lidia Łapińska z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych UMB.

  W drugiej części wykładowej dr n.med. Dorota Łukasiewicz omówiła najnowsze możliwości leczenia cukrzycy ze szczególnym uwzględnieniem preparatów łączonych. Lek. Konrad Trzciński przedstawił przypadek dotyczący cukrzycy wyjściowo leczonej jako cukrzyca typu drugiego, który, w wyniku dalszej diagnostyki, okazał się dotyczyć cukrzycy typu pierwszego u osoby dorosłej (Oddział Chorób Wewnętrznych, Diabetologii, Endokrynologii i Reumatologii, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku).

  Dr hab. n. med. Małgorzata Chlabicz z Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych UMB omówiła różne skale ryzyka sercowo-naczyniowego według najnowszych zaleceń. Przedstawiła możliwości zastosowania tych narządzi w celu poprawy współpracy w relacji lekarz-pacjent oraz zwiększenia adherencji terapeutycznej. Dodatkowo w sposób interaktywny z użyciem dostępnych aplikacji uczestnicy spotkania mogli się przekonać w jak prosty sposób skale te mogą być użyte w codziennej praktyce

  Na zakończenie spotkania lek. Paweł Muszyński przedstawił przypadek dotyczący zasad rozpoznawania i nowoczesnego leczenia rodzinnej hipercholesterolemii w ramach programu B.101. (Klinika Kardiologii Inwazyjnej oraz Klinika Kardiologii, Lipidologii i Chorób Wewnętrznych UMB).

  Kierownikiem Naukowym wydarzenia była prof. dr hab. Monika Karczewska-Kupczewska (Klinika Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych UMB).

  Organizatorem z ramienia ORL był Paweł Muszyński (Członek Komisji Kształcenia Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku, Klinika Kardiologii Inwazyjnej oraz Klinika Kardiologii, Lipidologii i Chorób Wewnętrznych UMB).

  Powrót