Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
 • Aktualności

  Aleksandra Niewęgłowska zdobywczynią 1 miejsca na konkursie Korona na 5+ na Targach KRAKDENT II

  16.04.2024 18:01
  Autor: Administrator UMB

  Aleksandra Niewęgłowska, studentka III roku Technik Dentystycznych, wygrała ogólnopolski konkurs „Korona na 5+ II”, który odbył się podczas 30. Targów KrakDent w Krakowie (11-13 kwietnia).

  Do rywalizacji przystąpiło 6 uczelni kształcących w ramach kierunku „Techniki Dentystyczne” i 12 studentów z całej Polski (w UMB odbyły się wewnętrzne eliminacje do konkursu). Rywalizacja była podzielona na dwa etapy i dwa dni. Pierwsze zadanie polegało na stworzeniu cyfrowej podbudowy zęba w programie CAD/CAM. Drugiego dnia trzeba było już wykonać ceramiczną koronę zęba siekacza centralnego górnego.
  - Wszyscy uczestnicy konkursu dostali te same podbudowy zęba, na takich samych modelach. Otrzymali taki sam komplet potrzebnych narzędzi do nakładania porcelany, jej późniejszej obróbki, czy malowania – opisuje zasady Aleksandra Niewęgłowska.
  Choć zwyciężczyni mówi, że zadanie nie było trudne, to było bardzo czasochłonne. Jego wykonanie zajęło ok. 8 godzin.
  Jak dodaje Aleksandra Niewęgłowska w jej pracy bardzo liczy się doświadczenie i umiejętności manualne, tak by poszczególne warstwy porcelany nanosić sprawnie oraz przede wszystkim dokładnie.
  Z osiągnięć studentki jest również dumna Pani prof. dr hab. Teresa Sierpińska, Prodziekan ds. Jakości Kształcenia, Programów Studiów i Oddziału Stomatologii.
  To wielki sukces nie tylko naszej studentki, ale przede wszystkim tych, którzy kształcą na kierunku techniki dentystyczne. Przez kilka ostatnich lat chcieliśmy zapewnić naszym studentom jak najwyższą jakość kształcenia poprzez wdrożenie do dydaktyki technologii cyfrowych.  Udało się to jak widać między innymi dzięki realizacji projektów finansowanych z funduszy europejskich.  Mamy doskonałą kadrę dydaktyczną, która potrafi przekazać wiedzę i umiejętności studentom. Przez 8 lat prowadziliśmy szkolenia w Polsce i we Włoszech w zakresie planowania i wykonania uzupełnień protetycznych w technologii CAD/CAM.  Teraz mamy efekty: ta nagroda to oczywiście uzdolnienia naszej studentki, ale też know-how, dzięki między innymi wiedzy dr Anny Kropiwnickiej, czy tez kierownika Zakładu Technik Dentystycznych dr Marcina Chorzewskiego. W Polsce niewiele uczelni realizuje projekty zorientowane na nowoczesne technologie, które przecież są przyszłością stomatologii i przede wszystkim techniki dentystycznej. Nam się udało i teraz mamy efekty.  Gratuluję szczerze pani Aleksandrze i mam nadzieję, że tak wielki talent zostanie wykorzystany z pożytkiem dla naszych pacjentów.    
  Nagrodami za I miejsce w konkursie były vouchery szkoleniowe oraz zestaw farb do charakteryzacji porcelany i paleta do ich mieszania.
  Aleksandra Niewęgłowska jest już tuż przed końcem studiów (licencjat). Sprecyzowanych planów na przyszłość jeszcze nie ma, choć ma kilka wariantów.
  - Najwięcej osób po zakończeniu studiów od razu rozpoczyna pracę zawodową i na rozwój zawodowy oczywiście też chcę postawić. Jednak zależy mi również na pójściu na studia magisterskie, dzięki temu otworzy mi się furtka na ewentualny rozwój naukowy. Oczywiście jest jeszcze możliwość podjęcia studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym. Jednak po ich zakończeniu, moja praca będzie miała zupełnie inny charakter niż to co robię obecnie. A ja bardzo dobrze czuje się w laboratorium techniczno-dentystycznym. Tu mogę wykorzystać swoje zdolności i w pewnym sensie spełniać się artystycznie podsumowuje Aleksandra Niewęgłowska.
   
  Powrót