Wizyta I LO w Ostrołęce w Centrum Symulacji Medycznej i Zakładzie Chemii Fizycznej UMB

18.04.2024 11:00

17 kwietnia 2024 roku odbyły się zajęcia dla uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego z Ostrołęki. Dr hab. Tomasz Rusak z Zakładu Chemii Fizycznej przedstawił temat "Badań równowag kwasowo-zasadowych i określania pH roztworów wodnych soli".

Licealiści mogli wykonać miareczkowanie słabego kwasu mocną zasadą zarówno w obecności wskaźników alkacymetrycznych, jak i pod kontrolą pH-metru. Wcześniej zostały omówione zasady prowadzenia takich badań, a następnie uczestnicy samodzielnie wyznaczyli punkt równoważnikowy miareczkowania. Uczniowie odwiedzili również Centrum Symulacji Medycznej. Tutaj mogli zobaczyć i samodzielnie wykonać badanie USG oraz gastroskopię na fantomach do ćwiczeń. Przypomnieli sobie także, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy oraz zapoznali się ze sprzętem w karetce pogotowia ratunkowego oraz pracą ratownika medycznego.