Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Centrum Medycyny Doświadczalnej.
  • Ostatnia zmiana 19.01.2024 przez Administrator UMB

   Centrum Medycyny Doświadczalnej

   Centrum Medycyny Doświadczalnej (CMD) Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jest jednym z najnowocześniejszych obiektów eksperymentalnych w Europie. Zapewnia warunki do pozyskiwania i utrzymywania zwierząt doświadczalnych zgodnie z wymogami Unii Europejskiej. Zapewnia również warunki do prowadzenia szerokiego zakresu badań eksperymentalnych na zwierzętach i liniach komórkowych.

   Budynek Centrum Medycyny Doświadczalnej spełnia wszystkie wymagania prawne dotyczące tego typu instytucji. Powierzchnia Centrum to ponad 1500 m2: część eksperymentalna wraz z laboratoriami diagnostycznymi oraz salami operacyjnymi, część hodowlana, kwarantanna oraz część gospodarcza. Wszystkie pomieszczenia do hodowli oraz utrzymania zwierząt w eksperymencie, sale operacyjne, pokoje laboratoryjne są klimatyzowane poprzez nowoczesny system zapewniający optymalne warunki do utrzymania zwierząt laboratoryjnych. Objęte są stałym nadzorem wizyjnym.

   Centrum Medycyny Doświadczalnej posiada pomieszczenia dla zwierząt wyposażone w specjalistyczny sprzęt do hodowli i utrzymania najwyższej jakości: indywidualnie wentylowane klatki (IVC), umożliwiające utrzymanie zwierząt w najwyższych rygorach sanitarnych.

   W ogólnodostępnej części budynku Centrum Medycyny Doświadczalnej znajdują się liczne laboratoria przeznaczone do pracy z materiałem biologicznym. Ta strefa obejmuje 8 laboratoriów wraz z wyposażeniem do pracy z materiałem biologicznym:

   • Pracownie Hodowli Tkanek
   • Laboratorium Endokrynologiczne
   • Pracownia Mikrobiologiczna
   • Pracownia Toksykologiczna
   • Laboratorium Morfologiczne
   • Pracownia Analityki Medycznej
   • Pracownia Aparatury Medycznej

   Innowacyjne rozwiązania technologiczne budynku Centrum oraz nowoczesne wyposażenie stworzyło warunki sprzyjające pracy wielu zespołów badawczych, powstawaniu wspólnych projektów naukowych z przemysłem oraz nawiązywaniu współpracy z instytucjami zaawansowanych technologii.

   Centrum Medycyny Doświadczalnej jest jedną z nielicznych jednostek w kraju pozwalającą na prowadzenie badań eksperymentalnych wraz z przeprowadzaniem zabiegów operacyjnych w warunkach SPF (specific pathogen free).

   Centrum Medycyny Doświadczalnej to jednostka uprawniona do prowadzenia wszelkich badań, w tym z akredytacją Dobrej Praktyki Laboratoryjnej – GLP (Good Laboratory Practice) w zakresie badań właściwości toksycznych. Potwierdza to certyfikat na arenie międzynarodowej przyznany już w 2012 roku i podlegający okresowej kontroli i weryfikacji. To system zapewnienia jakości badań składający się z bazy badawczo – usługowej, najnowocześniejszej infrastruktury, która zapewnia warunki do prowadzenia badań naukowych, pozyskania i utrzymania zwierząt laboratoryjnych. To również zespół składający się z doświadczonych osób, który umiejętnie przeprowadzi przez etapy realizacji celów badawczych.

   Eksperci CMD wspierają, proponują współpracę i udostępniają wiedzę. Pomogli zrealizować wiele pomysłów, idei naukowych, będąc wsparciem dla rozwoju medycyny, nauki, biznesu działając zgodnie literą prawa, regulacji i decyzji państw członkowskich dotyczących ochrony zwierząt używanych w badaniach i innych celów naukowych.

   CMD ma doświadczenie między innymi w takich obszarach jak: badania farmakologiczne, onkologiczne, toksykologiczne, innowacyjne – startupy oraz liczne projekty w wielu branżach medyczno – naukowych.

   Głównym filarem Centrum jest profesjonalizm i dobrze zorganizowana współpraca. Dzięki nowym wyzwaniom jakie stawiają klienci, CMD ulepsza i dopasowuje systemy nastawione na przyszły rozwój, aby sprostały oczekiwaniom odbiorców.

   Centrum świadczy kompleksowe usługi na najwyższym poziomie, a zespół stanowi wysoko wykwalifikowany personel..

   Zwierzęta o ustalonej charakterystyce hodowane są pod stałą kontrolą genetyczną i zdrowotną, w ściśle określonych warunkach środowiskowych. Przestrzeganie norm prawnych, w tym odpowiedniego dobrostanu higieny i żywienia zwierząt laboratoryjnych warunkują rzetelne wyniki badań.

   CMD, DLACZEGO MY!

   Masz myśl naukową, plan na realizację projektów badawczo – rozwojowych, poszukujesz miejsca i osób, które pomogą Ci zrealizować założone cele?

   Centrum Medycyny Doświadczalnej to jednostka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku uprawniona do prowadzenia wszelkich badań, w tym z akredytacją Dobrej Praktyki Laboratoryjnej – GLP ( Good Laboratory Practice) potwierdzona certyfikatem na arenie międzynarodowej przyznanym od 2012 roku. To system zapewnienia jakości badań składający się z bazy badawczo– usługowej, najnowocześniejszej infrastruktury, która zapewnia warunki do prowadzenia badań naukowych, pozyskania i utrzymania zwierząt laboratoryjnych. To również zespół ekspertów składający się z doświadczonych osób, który umiejętnie przeprowadzi przez etapy realizacji Twoich celów.

   Aktywnie wspieramy, proponujemy współpracę, udostępniamy naszą wiedzę. Z dumą możemy stwierdzić, bazując na naszym doświadczeniu, iż pomogliśmy zrealizować wiele pomysłów, idei naukowych, będąc wsparciem dla rozwoju medycyny, nauki, biznesu działając zgodnie literą prawa, regulacji i decyzji państw członkowskich dotyczących ochrony zwierząt używanych w badaniach i innych celów naukowych.

   Dokładamy wszelkich starań aby nasza współpraca z klientami przebiegała w jak najlepszy sposób wierząc, że razem dojdziemy szybciej do celu niż w pojedynkę. Dostarczamy dokumentację oraz udostępniamy pomoc merytoryczną oraz praktyczną.

   Wszystkim, którzy chcą z nami współpracować służymy doświadczeniem i wsparciem. Sukcesy naszych klientów są naszymi sukcesami, które wspólnie osiągamy.

   Mamy doświadczenie między innymi w takich obszarach badań jak: badania farmakologiczne, onkologiczne, toksykologiczne, innowacyjne – startupy oraz liczne projekty w wielu branżach medyczno – naukowych.

   Głównym filarem naszego Centrum jest profesjonalizm i dobrze zorganizowana współpraca. Zapewniamy indywidualne podejście do klienta.

   Dzięki nowym wyzwaniom jakie stawiają przed nami klienci, ulepszamy i dopasowujemy nasze systemy nastawione na przyszły rozwój, aby sprostały oczekiwaniom naszych odbiorców.

   Świadczymy kompleksowe usługi, a zespół stanowi wysoko wykwalifikowany personel. Oferujemy usługi na najwyższym poziomie.

   Bardzo ważnym elementem do uzyskania dokładnych i rzetelnych wyników badań, jest właściwie prowadzona hodowla zwierząt laboratoryjnych. Zwierzęta o ustalonej charakterystyce hodowane są pod stała kontrolą genetyczną i zdrowotną, w ściśle określonych warunkach środowiskowych. Przestrzeganie norm prawnych, w tym odpowiedniego dobrostanu higieny i żywienia zwierząt laboratoryjnych warunkują rzetelne wyniki badań.

   Możesz nam zaufać. Wyróżnia nas terminowość, rzetelność i niezawodność w każdej sytuacji. Jesteśmy specjalistami w wielu dziedzinach, dzięki czemu możemy zaoferować miejsce, personel, wyposażenie, zwierzęta laboratoryjne, a to wszystko w jednym miejscu.

    

   Zapraszamy do współpracy!

   Kierownik
   prof. dr hab. Jacek Nikliński
   tel. (85) 686-51-53
   cmd@umb.edu.pl

   Zastępca Kierownika ds. administracyjnych
   mgr Agnieszka Popielska
   tel.(85) 686-51-53
   agnieszka.popielska@umb.edu.pl

   Link do strony jednostki:

   www.umb.edu.pl/o_uczelni/centrum_medycyny_doswiadczalnej

   Więcej informacji na stronie: 

   https://www.umb.edu.pl/o_uczelni/centrum_medycyny_doswiadczalnej