Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nauka w UMB.
 • Tu rodzą się odkrycia...

  Kannabinoidy na plażę i solarium

  15.10.2023 14:39
  Autor: Centrum Badań Klinicznych

  Grupa naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Agnieszka Gęgotek, Iwona Jarocka-Karpowicz, Sinemyiz Atalay Ekiner, Elżbieta Skrzydlewska) opublikowała artykuł „The anti-inflammatory action of cannabigerol accompanied by the antioxidant effect of 3-O-ethyl ascorbic acid in UVA-irradiated human keratinocytes” w czasopiśmie Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics. 

  Celem badania była analiza wpływu kannabigerolu (CBG) i 3-O-etylowej kwasu askorbinowego (EAA) na komórki naskórka odpowiedzialne za produkcję keratyny w skórze (keratynocyty) narażone na promieniowanie UVA. CBG to nieodurzający kannabinoid występujący w konopiach siewnych, podczas gdy EAA to pochodna kwasu askorbinowego o większej stabilności i zdolności do przenikania przez skórę. Wyniki pokazały, że CBG całkowicie zapobiega zmianom w poziomach ekspresji białek spowodowanych promieniowaniem UVA. Zmniejsza produkcję białek, które są związane z procesem zapalnym oraz zwiększa te odpowiedzialne za ruch komórek. Natomiast połączone działanie CBG i EAA zapewnia szerszą ochronę przed efektami UVA na strukturę białek i profil ekspresji w porównaniu do związków stosowanych indywidualnie. W związku z tym, ich wspólne zastosowanie może lepiej chronić zdrowie skóry podczas ekspozycji na światło słoneczne. 

  Podsumowując, otrzymane wyniki wskazują na duży potencjał ochronny CBG i EAA przed uszkodzeniem komórek skóry spowodowanym promieniowaniem UVA. Poprzez łagodzenie stresu oksydacyjnego i modulację ekspresji białek, te naturalne związki mogą pomóc zmniejszyć zapalenie skóry i uszkodzenia spowodowane ekspozycją na słońce.  

  Link do artykułu: The anti-inflammatory action of cannabigerol accompanied by the antioxidant effectof 3-O-ethyl ascorbic acid in UVA-irradiated human keratinocytes 

  Powrót
 • Mapa Potencjału Badawczego
  Polska Platforma Medyczna
 •