Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nauka w UMB.
 • Tu rodzą się odkrycia...

  Nagroda 2023 Paul Dudley White International Scholar dla zespołu naukowców z UMB

  13.11.2023 07:21
  Autor: Administrator UMB

  Podczas Kongresu American Heart Association 2023, który odbywał się w dniach 11-13 listopada 2023 roku w Filadelfii, USA, dr Remigiusz Kazimierczyk wraz z zespołem badaczy z Klinki Kardiologii i Zakładu Medycyny Nuklearnej (Łukasz Małek, Stephan Nekolla, Piotr Szumowski, Piotr Błaszczak, Bożena Sobkowicz, Janusz Myśliwiec, Karol Kamiński) zdobył nagrodę 2023 Paul Dudley White International Scholar".

  Nagroda jest przyznawana najlepszej pracy z danego kraju, zaprezentowanej w trakcie Kongresu. W 2020 roku dr Kazimierczyk również otrzymał tę Nagrodę w trakcie wirtualnej edycji Kongresu w Dallas.

  Dr Remigiusz Kazimierczyk wraz z zespołem badawczym pod kierownictwem profesora Karola Kamińskiego od 8 lat zajmuje się patogenezą, diagnostyką i leczeniem nadciśnienia płucnego. Jest pierwszym autorem i współautorem kilkudziesięciu prac opublikowanych w zagranicznych czasopismach o łącznym Impact Factor - 58,325 (https://orcid.org/0000-0003-4517-1498). Wielokrotnie prezentował wyniki podczas kongresów PTK, ESC i AHA.

  Klinika Kardiologii UMB (Kierownik Kliniki prof. B. Sobkowicz) jest jedynym w województwie podlaskim ośrodkiem zajmującym się pacjentami z nadciśnieniem płucnym. Oprócz leczenia pacjentów w ramach programu NFZ, prowadzi wielopoziomową działalność naukową - badania laboratoryjne, czynnościowe, inwazyjne jak i wykorzystuje nowoczesne metody obrazowania PET/MRI we współpracy z Laboratorium Obrazowania Molekularnego w Białymstoku.

  Tętnicze nadciśnienie płucne jest dużym wyzwaniem dla nauki. W tej rzadkiej ale szybko postępującej chorobie, wczesne rozpoznanie i wdrożenie specjalistycznego leczenia znacząco poprawia rokowanie.

  Powrót
 • Mapa Potencjału Badawczego
  Polska Platforma Medyczna
 •