Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Chemii Fizycznej.
  • Ostatnia zmiana 12.02.2022 przez Studenckie Towarzystwo Naukowe

Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Chemii Fizycznej

Kierownik jednostki organizacyjnej:

dr hab. n. med. Tomasz Rusak

Opiekun Koła:

Dr hab. n. farm. Karol Kramkowski

Przewodniczący Koła:

Dominika Jarmoc, lekarski VI rok
    e-mail: dominika.jarmoc@gmail.com

Profil prac naukowych:

1. Badania in vitro, in vivo, ex vivo oraz przyżyciowe nad przeciwzakrzepowymi, przeciwpłytkowymi i przeciwprzerzutowymi właściwościami leków, kandydatów na leki oraz nowymi substancjami pochodzenia naturalnego lub syntetycznego.
    2. Skrining właściwości przeciwzakrzepowych i przeciwprzerzutowych wybranych surowców roślinnych.
    3. Nauka efektywnego przeszukiwania naukowych i specjalistycznych baz danych z wykorzystaniem szerokiej gamy narzędzi informatycznych.

Praca praktyczna:

1. Badanie odpowiedzi płytek krwi i układu krzepnięcia: - badanie agregacji płytek krwi, - badanie adhezji płytek krwi do powierzchni pokrytych fibrynogenem/kolagenem, - badanie sekrecji z ziarnistości płytkowych, - tromboelastometria – monitorowanie kinetyki procesu krzepnięcia i stabilności utworzonego skrzepu, - dynamiczna generacja tromboksanu TxB2 - badanie szybkości obkurczania (kontrakcji) utworzonego skrzepu, - metody spektroskopowe (pomiar absorbancji światła, luminescencji, fosforescencji).
    2. Zakrzepica tętnicza (stymulowana prądem) i żylna (stymulowana stazą) u szczurów.
    3. Zakrzepica stymulowana laserowo lub chemicznie u myszy z przyżyciową wizualizacją konfokalną w czasie rzeczywistym.
    4. Metody angażujące myszy modyfikowane genetycznie pod kątem występowania chorób cywilizacyjnych, np. z wrodzoną hiperhomocysteinemią.
    5. Modele ultra-wczesnych procesów przerzutowania nowotworowego, angażujących płytki krwi i układ krzepnięcia, z wykorzystaniem przyżyciowej mikroskopii konfokalnej oraz mikroskopii elektronowej.

Lista członków:

1. Dominika Jarmoc, lekarski, VI rok
    2. Joanna Kirmuć, farmacja, IV rok
    3. Paweł Osiennik, farmacja, I rok
    4. Klaudia Sikorska, analityka medyczna, II rok
    5.Patryk Zalewski
    6. Weronika Zaręba, farmacja, II rok

Prace wygłoszone na konferencjach:

Novel HNO donors - Piloty’s Acid derivatives and their influence on thrombosis, platelet activity and fibrinolysis. Dominika Jarmoc, Natalia Marcinczyk, Agnieszka Zakrzeska, Renata Smulik- Izydorczyk, Adam Sikora, Tomasz Rusak, and Karol Kramkowski. SfRBM & MCW REDOX BIOLOGY SYMPOSIUM13-14 may, 2021, presented virtually by Dominika Jarmoc